GündemKişisel Gelişim

2021 YKS İçin Son Bir Ay İpuçları

Merhaba sevgili öğrenciler. Bu yazımızda, yaklaşan 2021 YKS hakkında sizlerle konuşacağız. Bu yoldan kısa zaman önce geçmiş biri olarak sizlere faydalı olabileceğime inanıyorum. Ayrıca her yerde görmeye alıştığınız listelenmiş komutları yazmaya değil, hepimiz için geçerli olan doğru ve yanlışları ayrıntılı açıklamaya çalışacağım. Öncelikle genelde yaptığımız hatalarla başlıyorum…

YKS Öncesi Taktikler

Çalışma Sisteminde Yapılan Hatalar

Konu Çalışmaya Fazla Ağırlık Vermek

Ben, Düzce Fen Lisesi mezunuyum. Sınıfımda en başarılı sıralamaları yapan arkadaşlarım derslerde çılgınlar gibi test çözerlerdi. Onları, konu çalışırken pek gördüğümü söyleyemem.

Bütün konulara güzelce çalışıp hakim olmak tabii ki güzeldir, ancak çalıştığımız konuların test formatına dönüştüğü halleri de görmeliyiz. Sistem, soruları öyle bir karşımıza çıkarıyor ki bazen hangi sorunun hangi konuya ait olduğunu bile anlayamayabiliyoruz. Bu yüzden, önceliğimizin konu çalışmak olmadığını bilmeli, gerektiği yerde bol bol soru çözerek konuları pekiştirmeliyiz. Özellikle her geçen sene, soru çeşitliliğinin arttırıldığını düşünürsek 2021 YKS için en kritik noktalardan biri bol soru görmek diyebiliriz.

Yanlış Kaynak Yönelimi

Senelerdir süregelen klasik bir hatadır. Hepimiz, çözebileceğimiz sorularla muhatap olmak istiyoruz. Bu yüzden bir çoğumuz, soru çözmek için gereğinden fazla kolay kaynak elinde bulunduruyor. Halbuki yapmamız gereken bulunduğumuz seviyenin bir kademe üstü bir kaynak çözerek ilerlemektir. Ne fazla zor, ne de fazla kolay.

Gözümüzden kaçırmayalım; çözebildiğimiz soru bizi bir adım ilerletiyorsa, çözemediğimiz soru 2 adım ilerletir. Ancak, tabii ki üzerine gidersek…

Sınav kaygısından biraz olsun uzaklaşmak istersen, senin için birbirinden güzel 3 kitap önerisi oluşturduk.

Çalışma Planı Değiştirme

Ajandalar, dakika dakika ayarlanmış günler, her sayfasına tarih atılan not defterleri… Kabul edelim ki hepimiz program hazırlamaya bayılıyoruz. Hatta bazılarımız, ders çalışmaya ayırdığımız vakitten kısıp program yapmaya ayırıyor. Ancak tecrübeli bir ağız olarak şunu söyleyeyim: Çalışma programı hazırlamak ders çalışmayı ertelemenin en güzel bahanesidir.

Benim tavsiyem asla plansız bir şekilde ilerlemek değil tabii ki. Bunun yerine yapabileceklerimiz şunlar:

  • Planlarımızı saat saat bölmemek. Bu durum programdan daha sık şaşmamıza neden olur. Motivasyonumuzu düşürür.
  • Her gün için uyulabilecek zorlukta bir program belirlemek.
  • Ders çalışma planı içinde boş günlere yer vermek. Dinlenmenize yardımcı olur ve aksattığınız kısımları tamamlamanıza fırsat verir.

Bu sayede planlarımızdan hafif şaştığımızda dahi programımızı bir kenara bırakmaz, yeni bir tanesini hazırlamak için bahanemizi yok etmiş oluruz.

Zihinsel Hatalarımız

Öz Kapasitemizi Sorgulamak

Bizleri en çok sınırlayan durum, kendi çalışma tempomuzla ilgili sahip olduğumuz önyargılar. ”Benim çalışma kapasitem bu” ya da ”ben ilkokuldan beri böyleyim” gibi cümleler bizleri asla ileri götürmüyor. Aksine çalışma tempomuzu geri düşürüyor.

Halbuki zihnimiz de kas yapımız gibi çalışır. Nasıl vücudumuzdaki kasları zorladıkça daha büyük kuvvetlere meydan okuyorsa, zihnimiz de daha uzun çalışma temposuna zamanla ayak uydurur. Bu yüzden kendimizi sınırlayıcı telkinleri bir kenara bırakıp gerçek sınırlarımızı görmenin tam zamanı.

Unutmayın, en kolay inanılan yalanlar, kendimize söylediklerimizdir.

Sınav Stresi Yanılgısı

2021 YKS bu kadar yaklaşmışken heyecanınızın giderek yükselmeye başladığını biliyorum. Bu yüzden, sizlere içinizi rahatlatacak bir şeylerden de bahsedeceğim. Bunun için sınava gireceğiniz sınıfa şimdiden hayali bir yolculuk yapmanızı istiyorum.

Sınıfın kapısından girdiniz, sizi bir gözetmen karşıladı. Sıranızı buldunuz ve başlamak için dakikaları saymaya başladınız. İşte en heyecanlı kısım budur. Ancak sınavın başladığı andan itibaren yaşadığınız stres, yerini soruları çözebilme gayretine bırakır. Yani sene boyu çalışmanızın meyvesini sınavda toplamanıza stres faktörü engel olamayacaktır.

”Şimdiden bu heyecanı yaşıyorsam sınavda kim bilir nasıl olur?” düşüncesini taşıyanlara ise hem kendimden hem çevremdeki yüzlerce arkadaşımdan örnek verebilirim. Üniversite sınavına yakın dönemde yaşanan stres, sınav esnasına göre çok daha fazladır.

Sonuç

Son 30 günlük maratona girilen sınav döneminde sizlerle en kritik gördüğüm noktaları paylaşmak istedim. Umarım stresinizi azaltmaya ve sizi harekete geçirmeye yardımcı olmuşumdur.

 2021 YKS için son 30 günde öğrenebileceğimiz her bilgiye ihtiyacımız var. Parolamız belli: ”Ya işime yararsa?”

Onur Kılıç

1999 Düzce doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Metalürji ve Malzeme Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. İlgi alanlarım; felsefe, psikoloji, din ve spor olsa da çok farklı alanlarda da kendini geliştirmeye çalışan biriyim. Bilgilerimi, yazılarıma aktararak sizlere faydalı içerikler hazırlamayı hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu