Oyun ve E-Spor

Alien: Isolation İnceleme – Fırsatlar serisi

Alien: Isolation incelemesine başlamadan, korku türüyle aramı anlatmak istiyorum. Lise hayatımda birçok korku filmi izledim, kitaplar okudum ve tabii ki oyunlar oynadım. Korku filmlerinin çoğunu kendi isteğim dışında izlemek zorunda kalıyordum. Çünkü sınıfta ortak karar sonucu seçiliyordu izlenecekler. İstemiyordum çünkü Jump Scare sahnelerde bile bir tepki oluşmuyordu bende.
Bunun aksine kitaplar ise ürpertme konusunda çok daha başarılıydı benim için. Oyun kısmına gelecek olursak; çoğu oyunu hikayesi için oynadım diyebilirim. Aynı şekilde Alien: Isolation oyununu Alien markasına olan saygımdan oynadım. Bu nedenle türe duyarsızlığımın sizi etkilememesi adına genel hatlarla inceleyeceğim.

Alien: Isolation, The Creative Assembly tarafından geliştirildi. Sega firmasınca dağıtılan birinci şahıs, korku türünde bir aksiyon oyunudur. 6 Ekim 2014 yılında piyasaya çıkmıştır. Çıktığı sene eleştirmenler ve oyunculardan oldukça iyi puanlar aldı. Korku türü içinde de hafızalarda yer edilen bir oyun. Alien: Isolation

Hikaye

Ana karakterimiz Amanda Ripley bir uyku kapsülünden uyanıyoruz. Buna benzer bir başlangıç Rage oyununda da vardı. Ama onda direkt savaşarak başlıyorduk. Bunda ise annemizi kaybetmiş bir kız çocuğu olarak. Annemizin kayboluşundan 15 sene sonra birkaç ipucu bulunuyor. Bu ipuçlarını araştırmak için biz de davet ediliyoruz. Bu daveti kabul edip Torrens adlı uzay gemisine ayak atıyoruz. Annemizin kaybolduğu uçağın kara kutusuna ulaşmak  için Sevastopol İstasyonuna gidiyoruz ama iniş başarısız oluyor. Bu yüzden, uzay kıyafetlerimizi giyip yolculuğa devam ediyoruz. Samuels ve Taylor adlı iki arkadaşımız ile istasyona giriyoruz. Lakin tam o esnada bir patlama yaşanıyor. Ayrı düşen karakterimiz için macera tam da burada başlıyor.

Alien: Isolation Epic Games

Oynanış

Oyunun ilk kısımları genel olarak öğrenme aşaması üzerine. Ne yazık ki bu kısım fazla uzun. Bu da oyuna başlangıçta biraz zorluk yaşamanıza sebep oluyor. Lakin bunu atlatabilir ve devam ederseniz oldukça keyif alacaksınız. Oyunda hem insan hem de ana düşman Alien var. Alien: Isolation burada içine çekmeyi başardı. İnsanlara karşı kullanmak zevkli. Vuruş hissiyatı tatmin edici seviyede. Oyunun asıl yapmaya odaklandığı kısım da bu değil aslında. Silahlar Alien’a karşı etkisiz. Bu yüzden onu görünce tek yapabileceğiniz kaçmak. Bu yönü Resident Evil 2’ye de benziyor. Alien’ın olduğu sahnelerde kaçmak zorunda kalmak oyundaki tempoyu aniden değiştiriyor. Bu da oyunda sıkılmanızın önüne geçiyor.

Epic Games Bedava Oyun

Grafikler ve Atmosfer

Çıktığı yıla göre grafikleri oldukça iyiydi. Şu anda da rahatlıkla sizi tatmin edecek seviyede. Karanlık atmosfer Alien temasına her zaman yakışmıştır zaten. Alien: Isolation da bu akımı başarıyla devam ettiriyor. Ama benim oyunda en çok sevdiğim kısım Alien’ın gözüktüğü anlar oldu. O anlarda atmosferin değişip kaçma hissiyatının uyandırılması çok başarılı. Tabii bunu psikolojik olarak başarmaları çok daha etkileyici. Silahların etkisiz olacağınızı bildiğiniz için savaşmaya gerek durmuyorsunuz. Tek yapabileceğiniz kaçmak. Ve itiraf edeyim gerildiğim çok an oldu. Bu yüzden Alien: Isolation benim için başarılı bir korku oyunu.

Alien: Isolation İnceleme

Sonuç

Alien: Isolation her bakımından türünün başarılı bir temsilcisi. Atmosfer çok başarılı. Hikâye kurgusu devam etmek istemenizi sağlıyor. Level tasarımı çok iyi planlanmış. Aksiyon sekansları tatmin edici. Kısaca bir korku oyunundan isteyebileceğiniz her şey var. Zaten inceleme notları da bu dediklerimi destekler nitelikte. Ve en güzel yanı da bu hafta Epic Games’de bedava. Alien: Isolation’ı buradan bedavaya kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca Bilgi Keşifin oyun kategorisine de buradan göz atabilirsiniz.

Haftanın diğer bedava oyununa sahip olmak için; https://bilgikesif.com/hand-of-fate-2-inceleme-firsatlar-serisi/ adresinden diğer yazımı okuyabilirsiniz.

Onur Gökçe

Felsefe, bilim ve bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Boş zamanlarımda bilimsel makaleler okumayı ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. Sadece oynayan değil yapımcı tarafında da olmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Genel olarak oyun ve kitap incelemeleri, ek olarak felsefe ve bilim üzerine kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu