Oyun ve E-Spor

Darksiders 1 İncelemesi- Nostaljik Oyunlar #1

Nostalji Köşesi

  Hemen hemen hepimiz geçmişe özlem duyarız. Hatta bazılarımız orada yaşamak ister. İnsanların ilgileri ne olursa olsun bu geçmişe özlem duygusu her alanda sarar etrafımızı. Bu, tabii ki de biz bilgisayar oyuncularını da içeriyor. Listede çoğunlukla nostaljik oyunlara yer vereceğim. Aynı zamanda düşük bütçeli veya eski bilgisayarlara sahip insanlar için de güzel bir oyun öneri listesi olacağını düşünüyorum. İlk hafta en sevdiğim türün başarılı bir temsilcisi olan Darksiders 1 adlı oyunu inceleyeceğim. Çok uzatmadan sadede gelelim. Haftanın oyunu Darksiders 1!

Darksiders 1-2010

  THQ Nordic tarafından yayımlanan Darksiders 1Vigil Games tarafından geliştirildi.  2010 yılındaki ilk çıkışından yıllar sonra 2016 yılında KAIKO ve Vigil Games stüdyolarının ortaklığında tekrar yapıldı. Yeni adı Darksiders Warmastered Edition oldu. Bu oyunu ilk defa gördüğüm zamanlarda daha 12 yaşında bir çocuktum. Kuzenimin yanında oturan bir misafir çocuğuydum. Gördüğüm görüntüler beni oldukça etkilemişti. O yıllar için görsel olarak oldukça kuvvetliydi. Özellikle War’ın kılıcını sallayarak rakiplerini bir hiçlermiş gibi öldürmesi beni o yaşlarda oldukça etkilemişti. Aradan yıllar geçtikten sonra indirimde gördüğüm bu oyunu satın alıp denemeye karar verdim. Ben bu oyunu yaklaşık 3 yıl önce bitirdim ve zevk alarak oynadığımı gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Oyun Türü ve Oynanış Tercihleri

  Darksiders 1 üçüncü bakış açısına sahip bir aksiyon macera oyunu. Aynı zamanda hack and slash tarzında olan oyun oynarken oldukça keyif verici saatler geçirtiyor. Darksiders 1 türünü başarılı bir şekilde temsil ediyor. Oyunu oynamayı hem gamepad hem de klavye ve mouse ile denedim. İkisi arasında tercihim kesinlikle gamepad oldu. Kaldı ki bu türünde kontrolör şeması gamepade çok daha uygun durumda. Bu nedenle imkanınız varsa size de oyunu gamepad ile oynamanızı tavsiye ederim. Ayrıcı oyunu en zor seviyede oynamanızı da tavsiye ederim. Oyun en zor seviyede dahi doğru zamanda dodge yapmayı başardığınız sürece zorlamıyor diyebilirim. Oyunun zorluk seviyesi arttıkça düşmanlarımızın dayanıklılığı da artıyor. Bu da güzel görünen kombolar yapmanıza olanak sağlıyor. Bu yüzden oyunu zor seviyede oynarsanız muhtemelen daha fazla zevk alacaksınız.

Oyun İçi Özellikler ve Teknik Taraf

  Vuruş hissiyatı her düşmanda aynı tadı vermiyor olsa da genel olarak tatmin edici seviyedeydi. Silah çeşitliliği olarak beni oldukça tatmin ettiğini söyleyebilirim. Oyundaki ikincil silahların bazıları sonraki oyunlardaki atlılarımıza gönderme. Bu da nostaljik hislerle oyunu açıp oynayınca fark edeceğiniz oldukça güzel bir detay.

  Benim Darksiders1’de anlamsız bulduğum tek silah oyunun ortalarına doğru kazandığımız tabancaydı. Çünkü oyunun asıl güçlü olduğu taraf yakın dövüş bu yüzden bu tabanca yerine başka bir yakın dövüş silahı olmasını tercih ederdim. Ya da farklı efekte sahip daha efektif bir menzilli silah çok daha güzel olabilirdi.

Oyundaki bir diğer eksi ise bineğimizi çok geç elde ediyor oluşumuz. Oyunun neredeyse yarısından fazlasını karakterimiz yayan bir şekilde geçiriyor. İlk birkaç saat bu konu beni fazlasıyla üzdü. Bunun nedeni Darksiders 1’in hikayesinde de posterlerinde de at vurgulanıyor. Fakat ironik bir şekilde oyunun yarısını yaya bir şekilde yavaş yavaş koşarak geçiriyoruz. Özellikle bazı bulmaca bölümlerindeki mesafeleri kat ederken oldukça sıkıldığımı fark ettim. Tabii şöyle bir gerçekte var bunu fark etmeniz için önce atımız olan Ruin’in mobilitesi ile tanışmanız gerekiyor. Atımızın geliş animasyonu da oldukça etkileyici.

  Başta bahsettiğim gibi Darksiders 1 yenilendi. Baştan altını çizelim; orijinal versiyonda grafik seviyesi olarak halen oynanabilir seviyede.Yeni versiyon da ise hem 1080p hem de geri kalan özellikler iki katına çıkarılmış durumda.

Oyunun Hikayesi

  Oyunda ana karakterimiz War adında kıyametin dört atlısından biridir. Başlangıçta War, kendini bir savaşın ortasında buluyor ve bu savaş günümüz dünyasında cennet ve cehennem arasında olmakta. Haliyle karakterimiz de savaşta isminin ve namının hakkını vererek en ön saflarda savaşmaya başlıyor. Ne yazık ki War’ın ölümünü görüyoruz. Dirildikten sonra Charred Council karakterimizi savaşı başlatmak ile suçlar. Bu suçlamaların sonucu olarak 100 yıl boyunca karakterimiz tutsak kalır. War, tutsaklıktan kurtulduğu gibi dünyamıza tekrar iner. Oyunun hikayesi yaklaşık 12 saat sürmekte ve oldukça keyif vericiydi diyebilirim.

War Darksiders

Son Değerlendirme

  Hack and slash sevenlere ve çizgisel oyunlara özlem duyanlara Darksiders 1’i öneririm. Ayrıca hikayesi de oldukça kaliteli. Görsel olarak da yeterli seviye olduğunu da göz önüne alırsak karantina günlerinde size kaliteli saatler yaşatacaktır. Oyunu satın almak isteyenler buraya tıklayarak Steam sayfasında gidebilir. Ayrıca Bilgi Keşif’in ana sayfasına giderek diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Onur Gökçe

Felsefe, bilim ve bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Boş zamanlarımda bilimsel makaleler okumayı ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. Sadece oynayan değil yapımcı tarafında da olmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Genel olarak oyun ve kitap incelemeleri, ek olarak felsefe ve bilim üzerine kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu