Oyun ve E-Spor

Dead Island Definitive Edition İncelemesi – Nostaljik Oyunlar #7

Dead Island ilk defa 6 Eylül 2011 yılında çıkış yapmıştır. Techland tarafından geliştirilen oyun Deep Silver tarafından yayınlanmıştır. Daha sonra 31 Mayıs 2016 yılında görüntüleri yenilenerek tekrar çıkış yapmıştır. Steam üzerinde yeni versiyonu olan Dead Island Definitive Edition bulunuyor. Bu yüzden yazıda kullanacağım görsellerde yeni versiyonu kullanacağım. Oyunun ana konusu zombiler. Bu yüzden de benim ekstra olarak ilgi duyduğum bir oyun. Zombi konusu birçok kişide olduğu gibi benim de ilgimi çeken bir konu. Oyunun türü birinci şahıs açılı hayatta kalma-korku. Ama korku kısmını yok sayabilirsiniz rahatlıkla. Zira oyunun atmosferi korku hissini hiç veremiyor. Korku oyunlarını seviyorsanız Dead Space 1 ya da Alien: Isolation incelemelerimize göz atmanızı öneririm.Dead Island

Dead Island vs Dead Island Definitive Edition Grafikleri

Dead Island her iki versiyonunda da görsel olarak gayet iyi konumda. Ama iki versiyonu karşılaştırınca Dead Island Definitive Edition bence sınıfta kalıyor. Çoğu modelleme orijinal versiyona kıyasla kötü durumda. Özellikle NPC’lerde bu dediğimi rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca etraftaki birçok unsur da kaldırılmış. Bunun yanı sıra iç mekânlarda olan karanlık atmosferi kaldırmışlar. Bu da korku atmosferini aşırı derecede zayıflatmış. İyi yaptıkları noktaların ise başını gölgelendirmeler çekiyor. Gölgelendirmeler çok daha detaylı bir hale gelmiş. Aynı şeyi ışıklandırma için de söylemek mümkün. Bu ikisinin dışında silah detayları da bence daha iyi bir hale gelmiş. Yine de görsel olarak yenilenen bir oyun için çok az değişiklik olduğunu söylemem gerek. Her iki versiyonda da adanın bölüm tasarımı idare eder seviyedeydi. İdare eder dememin nedeni ise oyunu istemsizce Far Cry oyunları ile kıyaslamam. Özellikle bu oyunla aynı dönemde çıkan Far Cry 3 ada modellemesi olarak çok daha önde.

  Oynanış

  Oynanışı pozitif ve negatif yönler olmak üzere iki başlıkta inceleyeceğim. Burada bulunan negatif yönler oyunu kötü hale getirmiyor. Bunlar sadece bana göre negatif olan durumlar.

  Pozitif Yönler

  Dead Island genel olarak yakın dövüş odaklı bir oyun. Evet silahlarımız falan var ama çok etkisizler bence. Silahların en çok işe yaradığı kısım insanlarla olan savaşlardı. Lakin bu kısımlar azınlıkta olduğu için genelde yakın dövüş aletleri kullanıyoruz. Buradaki çeşitlilik ise gayet geniş durumda. Birçok çeşitte kesici alet, sopa, muşta ve benzeri aletler mevcut. Buna ek olarak blue print sistemi ile yapabildiğimiz geliştirmeler de mevcut. Oyundaki en güzel mekanik ise benim için tartışmasız fırlatma sistemi. Sırf bu mekanikten tam verim alabilmek için bütün slotlarımı kesici aletlerle doldurarak oynadım. Dayanıklılığı yüksek zombileri de en kolay bu şekilde yenebiliyorsunuz zaten.

  Dead Island İnceleme

  Oyunun en büyük artılarından biri ise zombi çeşitliliği. Oyun adeta her bir kült zombi filminden, oyunlarından zombilere sahip. Özellikle Left 4 Dead oyunundaki özel zombilere benzeyen çok fazla zombi var. Bunun yanı sıra her bir zombi türünün küçük geçişlerle tanıtılması da güzel bir artı. Yine de Butcher hariç diğer zombi türlerinin pek bir şansı olmuyor. Hepsinde tek bir yöntem işe yarıyor. Uzak dur ve bıçak fırlat tek yapmanız gereken bu. Butcher ise yaklaşabilirse çok tehlikeli olabiliyor.

  Dead Island- Zombies

  Oyunda araba kullanmak da gayet zevkli. Görevler arasında kullanmak için adete bir nimet. Sürüş mekaniği de ana odağı bu olmamasına rağmen oldukça iyi durumda. Rage 1 ya da Rage 2 de olduğu gibi araç geliştirme olanağı olsa çok daha keyifli olabilirdi.

  Negatif Yönler

  Dead Island’ın sevemediğim en büyük problemi loot sistemi. Neredeyse her adım başında araştırabileceğiniz bir bavul ya da araba var. Ama genel olarak çıkan eşyalar çöp. Silahları geliştirmek ve modifiye etmek için bu sistemi kullanmış yapımcılar. Lakin oyunun ana problemi silahları modifiye etmenin boşa uğraş olması. Ne zaman güzel bir bıçak bulsam daha ben onu ful seviye yapmadan daha iyisini buluyorum. Bu yüzden de sürekli kendimi daha fazla para bulup tekrar silahımı geliştirmekle uğraşırken buldum. Ve bu bir döngü haline geliyor. Bu da oyunda sürekli aynı şeyleri yapıyor hissini çoğaltıyor. Silahları sürekli değiştirilebilir yapmak yerine sabit yapsalardı bu sorun hiç olmazdı. Elimizde sabit olacak bir silah üzerine geliştirmeler yapsak çok daha güzel olabilirdi. Böyle olsaydı loot sistemi de çok daha efektif olarak kullanılırdı. Ama mevcut hali 97 yapımı Fallout 1 seviyesinde bile değil bence.

  Oynanışın bir diğer olumsuz yanı ise görevler. Ada içinde sürekli oradan oraya koşturup duruyoruz. Çoğu görevde sırf oynanış süresini uzatmak için aynı yerlerde git gel yapmak belli bir yerden sonra sıkıyor. Bu sıkıntı duygusunu yaşamamak için yapılabilecek en iyi şey yan görevleri atlamak. İlk oynadığım 3-4 saatte tüm görevleri yaparak ilerlediğim için aşırı derecede sıkılmıştım. Ama sadece ana görevleri yaparsanız oyun çok daha zevkli bir hale geliyor. Ama bu da gelişiminizin yavaş kalmasına sebep oluyor. Zira oyunda bir de yetenek ağacı var. Ve bu yetenekleri geliştirmek için ciddi derecede tecrübe puanı kasmanız gerekiyor. Bunun içinde mecburen yan görevlerin bir kısmını yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu kadar olumsuz yorumdan sonra şunu da söylemek istiyorum. Bazı yan görevler gerçekten iyiydi. Özellikle ailesini öldürmemiz için yalvaran adam gibi.

  Dead Island Hikayesi

  Oyuna Sam B adlı oynanabilir karakterin konserinde sarhoş olan birinin gözünden başlıyoruz. Bu karakter sayesinde oyunda oynanabilir olan 4 karakterimizi de görüyoruz. Ardından odamıza gidip sızıyoruz. Bu aşamadan sonra oyun bize 4 karakterden birini seçtiriyor. Akabinde seçtiğimiz karakterin odasında oynanabilir alan başlıyor. Odamızdan çıkınca anlıyoruz ki otel terk edilmiş. Ardından etrafta gezinen zombileri görüyoruz. Otelde bulunan hoparlör sisteminden yönlendiriliyoruz. Bu sayede otelden canlı bir şekilde kurtuluyoruz. Daha sonra bir grup ile birlikte bir sahil kulübesinde uyanıyoruz. Ardından da oyun tam anlamıyla başlıyor. Bundan sonrasını spoiler olmaması adına es geçeceğim. Son olarak karakterlerimizin orijin hikâyelerine değinmek istiyorum.

  Dead Island Karakter Orijinleri

  Sam B: Oyundaki statları en yüksek olan karakter. Blunt Weapons uzmanı olarak geçiyor. Levye, balyoz gibi silahlar demek oluyor bu. Sam’in hikâyesine gelecek olursak. Babası Sam henüz 2 yaşında iken hapse giriyor. Annesi de kendini tamamen dağıtıyor. Bunun üzerine babaannesi tarafından büyütülüyor. Who Do You Voodoo, Bitch? İsimli bir şarkı yapıyor. Bununla birlikte birdenbire büyük bir üne kavuşuyor. Ama ne yazık ki bu şarkıdan başka hiçbir şarkısı tutmuyor. Bu yüzden de ünü yok olmaya başlıyor. Banoi adasında ki konseri için kendisi son şansım diyor. Çünkü konsere katılan ünlüler tarafından fark edilmeyi umuyor.
    Dead Island- Sam B
  Xian Mei: Oyundaki sağlığı en düşük karakter Mei. Bu nedenle oyunculara göre oyunda oynaması en zor karakter. Keskin aletlerde tam anlamıyla bir uzman. Benim oyun tarzıma uygun olduğunu düşündüğüm için bu karakteri seçtim. Geliştirmeleri tamamladıktan sonra sıradan zombileri rahat bir şekilde doğrayabiliyorsunuz. Hikâyesine gelecek olursak babası eski bir başmüfettiş. Mei 10 yaşındayken Wo Shing Wo Triad tarafından öldürülüyor. Karakterimiz babasından etkilendiği için polis oluyor. Ama üsleri ona ve diğer kadınlara gereken saygıyı göstermiyor. Kadın suç timine atanmasına rağmen asla sahaya çıkmıyorlar. Ardından üstleri Mei’yi batılıları gözetlemek amacıyla adaya yolluyorlar.

  Dead Island- Xian Mei

  Logan Carter: 1978 doğumlu olan Logan, Teksas’ta büyüdü. Lisede 3 spor dalında birden görev aldı. Bu sayede spor bursu kazanan Logan NFL’e kadar yükseldi. Futbol kariyerinin dördüncü yılında bir sokak yarışı ile hayatını mahvetti. Hem genç bir kadının hem de aracında olan kişinin ölümüne sebep oldu. Bütün bunların sonucunda ise hayatı paramparça bir hale geldi. Eski kariyerinin de etkisi ile kendisi tam bir fırlatma uzmanı. Özellikle yeteneklerini geliştirdikçe oynaması en basit karaktere dönüşüyor.

  Dead Island- Logan Carter

  Purna Jackson: Purna yönetebildiğimiz bu grubun lideri. Aynı zamanda ateşli silahlarda bir uzman. Bunun nedeni ise kendisinin eski bir polis olması. Yasal olarak dokunulmazlığı bulunan bir çocuk tacizcisini vurduğu için kariyeri bitiyor. Bu yüzden adada koruma olarak görev alıyor.Dead Island- Purna Jackson

  Sonuç

  Dead Island artıları ve eksileri olan bir yapım. Yine de kesinlikle kötü bir oyun değil. Özellikle zombi senaryolarını seviyorsanız denenmesi gereken bir yapım. Fiyatı da indirim dönemlerinde oldukça düşüyor. Online oynanabiliyor olması da büyük bir artı. Arkadaşlarınızla birlikte oynarken oldukça zevkli bir hale geliyor oyun. Oyunu almak isterseniz Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

   

  Onur Gökçe

  Felsefe, bilim ve bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Boş zamanlarımda bilimsel makaleler okumayı ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. Sadece oynayan değil yapımcı tarafında da olmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Genel olarak oyun ve kitap incelemeleri, ek olarak felsefe ve bilim üzerine kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu