Oyun ve E-Spor

Dead Space 1 İncelemesi – Nostaljik Oyunlar #6

  Dead Space 1, 14 Ekim 2008 yılında çıkmış bir korku oyunudur. Visceral Games tarafından geliştirilen oyun korku türünün iyi bir temsilcisidir. Daha önceki Alien: Isolation yazımda bahsettiğim gibi ben korku oyunları oynarken ne yazık ki korkamıyorum. Yine de bazı oyunlar gerilim olarak istediğimi bana verebiliyor. Dead Space 1 bu oyunlardan biriydi benim için. Oyundaki mermilerimizin sınırlı olması sayesinde sürekli bir gerilim hissediyorsunuz. Necromorphs adı verilen uzaylıların nereden çıkacağını bilemiyorsunuz. Bu da beni geren unsurlardan biriydi. Bu nedenle oyunu oynadığım sürece oldukça zevk aldım. Şimdi Dead Space 1’e daha detaylı bir şekilde bakalım. Ayrıca korku dünyasına meraklı bir kişiyseniz Eren Özdal arkadaşımızın “Korkularımız Doğuştan mı Gelir?” adlı yazısına bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Grafikler ve Sesler

  Dead Space 1 dönemi için çok iyi grafiklere sahipti. Peki ya günümüz için de yeterli mi? Bu sorunun cevabı benim için evet. Elbette günümüz oyunları kadar gerçekçi değil. Yine de göze kötü gelen bir grafik unsuru oyunda yok. Oyun içi grafiklerinin ve oyun içi videolarda bir grafik değişiminin olmaması ise güzel bir artı. Bir diğer güzel konu ise oyun şemasının kendine özgü olması. Dead Space 1’de minimap, can barı, mermi sayısı hatta bir nişangâh bile bulunmuyor. Bunların hiç birinin olmaması sayesinde oyunun dünyasına kendinizi kaptırmanız çok daha kolay bir hale geliyor. Can barımızı karakterimizin sırtından diğer her şeyi ise hologramlar sayesinde görüyoruz. Nişangâh bile gerçek zamanlı lazerler ile gösteriliyor. Karanlık atmosfer sayesinde gerilimi oldukça iyi hissettirmeyi başarmış yapımcılar. Grafiklere ek olarak oyun motoru da akıllıca kullanılmış. Necromorphları vurduğunuz yerlerden parçalanması zamanın ötesinde bir iş.

Oyundaki bir diğer etkileyici yön ise sesler. Gerek karakter seslendirmeleri olsun, gerek atmosfer seslendirmeleri oldukça başarılı. Bu arada karakter seslendirmeleri iyi dememe aldanmayın. Bu cümle ile kast ettiğim şey Necromorphlar ve bizimle iletişim kuran müttefiklerimiz. Karakterimiz oyunda hiç konuşmuyor. Tıpkı Half-Life oyununun ana karakteri Gordon Freeman gibi. Bu da yine oyuncunun kendini karakterin yerine koymasını kolaylaştırıyor.

Dead Space 1 Oyun Mekanikleri

  Önceki başlıkta bahsettiğim gibi Necromorphların uzuvlarını parçalayabiliyoruz. Bu mekanik sayesinde Necromorphları önce ayaklarından vurup etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu da taktiksel bir avantaj kurmanızı sağlıyor. Baş veya gövdeden vurmaya oranla uzuvlara odaklanarak daha az mermi harcıyorsunuz. Mermi harcamak demişken oyunun bence en büyük zorluğu mermilerin kısıtlı olmasında. Bunun dışında oyunu en zor seviyede bile oynasanız zorlanmayacaksınız. Çünkü oyundaki Necromorphlar aşırı derecede yavaş. Bu bence büyük bir eksi. Bu yavaşlık yüzünden oyunun korku yanı baya bir zayıflamış. Buna rağmen oyun birçok korku oyunundan çok daha iyi. Ve sırf bu yüzden oynamamayı düşünen arkadaşlara da şunu belirtmek istiyorum. Bu sorun ikinci oyunda çok büyük oranda düzeliyor. İkinci oyunun hikâyesini tam olarak anlamak içinse ilk oyunu bence oynamanız şart.

  Dead Space 1’de hem kıyafet hem de silah geliştirmeleri yapılabiliyor. Kıyafetimizin adı Resource Integration Gear kısaca RIG. Silahlarda ise oyun ilerledikçe değişebileceğimiz birkaç seçenek bulunuyor. Toplamda ise 4 adet silah taşıma kapasitemiz oluyor. Oyunda ayrıca modül denilen bir sistem var. Kinesis ve Statis olarak ikiye ayrılan bu modül sistemi sayesinde oynanış çeşitleniyor. Statis modül nesneleri ya da Necromorphları belirli sürelerde yavaşlatabiliyor. Kinesis modül ise temel olarak bir telekinezi silahı. Bu modül ile bir şeyleri alıp fırlatabilirsiniz. Örneğin yerde bulacağınız kutular ile Necromorphları geri savurabilirsiniz. Bu ikisine ihtiyacınız olacağı ana yer ise bulmacalar.dead space 1- stasis ve kinesis modülü

Düşman çeşitliliği de bir korku oyunu için oldukça iyi. Bu tarz oyunlarda genelde tek tip yaratıklar olur. Ama Dead Space 1 neredeyse bir hack and slash oyunu kadar değişik düşmana sahip. 15 tane karşımıza sürekli olarak çıkabilecek Necromorph bulunuyor oyunda. 3 adet de devasa Necromorph var. Bu sayı bir korku oyunu için oldukça iyi. Düşünün ki Darksiders 1 gibi bir oyuna yakın bu sayı. Bu kadar çeşitli Necromorph bulunması sayesinde oyunda sürekli şimdi ne olacak diye düşünüyorsunuz.

dead space 1- mini boss

Dead Space 1 Hikayesi

Dead Space 1’de yine insanoğlu dünyanın kaynaklarını yok etmiş durumda. Fallout 1 ya da Rage 1 ve Rage 2‘nin aksine bu oyunda kıyamet sonrası dünyada kalmaya devam etmiyoruz. Onun yerine kaynakları yağmalamak için diğer gezegenleri sömürüyoruz. Yani yine klişe senaryolardan biri ile karşı karşıyayız. Lakin bir senaryo klişe olmasına rağmen işleniş ile çok iyi bir hale gelebiliyorsa bunun arkasında bir deha vardır. Dead Space 1 de bize bunu kanıtlar nitelikte bir yapım.Dead Space 1-USG Ishimura  Dead Space 1 2508′ de geçiyor. Concordance Extraction Corporation adlı bir firma USG Ishimura adlı bir gemi yapıyor. Bu gemi ile birlikte tam 34 gezegenin kaynakları toparlanıyor. Lakin sıra 35. gezegene gelince işler biraz sarpa sarıyor. Burada da kahramanımız ve mürettebatı işin içine giriyor. USG Kellion ile USG Ishimura gemisini tamire gidiyoruz. Karakterimiz Isaac Clark bir gemi sistem uzmanı. Yanındaki mürettebatta bir mühendis, üç güvenlik personeli ve bir bilgisayar uzmanı bulunuyor.

  USG Kellion, USG Ishimura’ya yanaşmaya çalışırken, otomatik yerleştirme prosedüründe bir arıza meydana geliyor. Bunun sonucunda USG Kellion ciddi şekilde hasar görüyor. Biraz ilerledikten sonra Necromorph saldırısına uğruyoruz. Bunun sonucunda daha oyunun başında Onbaşı Johnston ve Chen öldürülüyor. Diğer sağ kurtulan iki karakterle ise ayrı düşüyoruz. Bu karakterler Zach Hammond ve Kendra Daniels. Hammond gemi sistemlerinin bir çoğunun çalışmadığını fark ediyor. Bunları tamir etmek için ise Isaac’i yönlendiriyor.Necromorphs saldırısı

  Fark ettiyseniz oyun Half-Life’den ciddi anlamda etkilenmiş durumda. Buradaki en temel fark ise Gordon Freeman’ın bir motivasyonu yoktu. Isaac ise Nicole Brennan isimli kız arkadaşını ziyaret için gelmiş bu gemiye. Yani karakterimizin hayatta kalmak dışında kız arkadaşını kurtarmak gibi bir motivasyonu da var. Hikâyenin geri kalanını ise spoiler olmaması bakımından anlatmayacağım. Ama merak eder ve okumak isterseniz Dead Space 1 Fandom sayfasına göz atabilirsiniz.

Sonuç 

  Dead Space 1 2008 yapımı olmasına rağmen hâlâ taş gibi. Gerek vuruş hissiyatı, gerek atmosferi ile zamanının çok ötesinde bir oyun. Kendine özgü hud sistemi gibi güzel yanlara sahip. Ortalama bir oyuncunun 8 saat içerisinde bitirebileceği Dead Space 1 hikâyesi ile de akıllarda kalıyor. Ve benim için asıl efsane olan Dead Space 2’nin de ön hazırlığını mükemmel bir şekilde yapıyor. Kısacası oyun dünyasının başyapıtlarından biri olan bu oyunu hâlâ oynamadıysanız mutlaka oynamanız lazım. Oyunun Steam sayfasına buradan gidebilirsiniz. Ayrıca oyun Xbox Game Pass‘de de bulunuyor.   Oyun kategorisinde bulunan diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın.

 

Onur Gökçe

Felsefe, bilim ve bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Boş zamanlarımda bilimsel makaleler okumayı ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. Sadece oynayan değil yapımcı tarafında da olmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Genel olarak oyun ve kitap incelemeleri, ek olarak felsefe ve bilim üzerine kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu