Oyun ve E-Spor

Fallout 1 İncelemesi – Nostaljik Oyunlar #3

   Nostalji serisinin yeni bölümünde Fallout 1 ile ciddi bir nostalji yaşayacağız. Fallout 1 benim için cidden çok özel olan bir oyun. İlk bilgisayarımı aldığım dönemlerde şu anda olduğu gibi oyunlara ulaşmak bu kadar kolay değildi. Korsan oyun satan mekânlar vardı ama çoğu virüslü olduğu için almaya korkardım. Bu dönemde çocukluk arkadaşım Özgür abisinden aldığı oyunları getirmişti bana. Tahmin edebileceğiniz gibi bu oyunlardan biri Fallout 1 idi. Yalan yok ilk başlarda bu ne böyle ya falan demiştim. Çünkü İngilizce seviyem yok denenecek kadar azdı. Oyunun en güçlü olduğu alan rol yapma olduğu için hiç beğenmemiştim çünkü anlayamıyordum. Aradan birkaç yıl geçtikten ve İngilizce seviyem ilerleyince bu oyuna ikinci bir şans vermiştim. İşte o zaman Fallout’un içine düştüm!
  Fallout 1, birden fazla şekilde oynanabilen bir oyun. Daha başlangıç ekranında verdiğiniz kararlar bile tüm oyunu etkiliyor. Bu yüzden ciddi bir save arşivi oluşturmuştum. Abartısız söylüyorum, en az 300 saat oynamışımdır o dönemlerde. Son zamanlarda hâlâ oynanabilir mi diye tekrar denedim ve cevap bence kesinlikle evet! Bu kadar anıdan sonra Fallout İncelemesine ufaktan başlayalım.

  Fallout Interplay Entertainment tarafından geliştirildi. 30 Eylül 1997 tarihinde yayımlanan oyunun tam adı Fallout: A Post Nuclear Role Playing Game. Döneminin en güçlü RPG oyunlarından birisiydi. Hatta günümüz oyunlarının bile bir çoğundan daha iyi bir RPG oyunu. Hâlâ bile oynadığınız zaman rahatlıkla 5-6 saat ekran başında size tutabilecek kadar güçlü bir rol yapma ögesine sahip. Yine de bu kadar eski bir oyuna neden para vereyim diye düşünüyorsanız ayrıntılı incelemeye geçelim.

Fallout Oyun İnceleme

Hikâye

   Fallout 1 başlangıcında bir anda kendinizi Vault’un önünde buluyorsunuz. Sizi bozulan su çipinin yerine yenisini getirmeniz için yolluyorlar. Size bu su çipini getirmeniz için oyun belli bir süre tanıyor. Ben ilk defa oynadığım zaman su çipini bulamamıştım ve bu yüzden en baştan başlamak zorunda kalmıştım.
Aslında oyunu anlamak için bu süre oldukça yeterli ama ben tüm şehirlere ölüm getirmeye odaklanmıştım. Size bunu yapmak için beklemenizi tavsiye ederim. Çipi bulduktan sonra vaultta 3 ana görev alıyorsunuz. Bunları bitirmek için herhangi bir zaman sınırı yok. Bu sayede oyunu keşfetmeye hikâyeyi istediğiniz gibi yaşamaya odaklanabilirsiniz.
Hikâyenin size içine çekmesinin en büyük nedeni karakterin herhangi bir geçmişinin olmaması. Karakterimiz hakkında bildiğimiz tek şey eskiden vaultta yaşadığı. Bu sayede karakterinizin kişiliğini, geçmişini istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bu 3 görevden en önemlisi Master adındaki ana kötüyü öldürmemiz oluyor. Bunu yapmak için bile 3 farklı seçeneğiniz var.
Nostaljik Oyunlar
  Hikâye hakkında daha fazla detaya girmek istemiyorum. Çünkü ilk görevden sonra hikâye tamamen sizin seçimlerinize ve hareketlerinize bağlı olacak. Tabii ki belli sonları var oyunun ama bu sonlara gidiş yolları tamamen size ait. Zaten bu yüzden Fallout 1 klasiklerden biridir. Yapmak istediğini, zamanına göre çok iyi yapan bir oyundu. Oyunu defalarca kez oynayıp her seferinde farklı hissedebilirsiniz. Bu yönleri ile günümüzde Skyrim ya da yerli yapım Mount&Blade oyunlarına benziyor.

Grafikler ve Sesler

  Grafikler hakkında söylenecek çok fazla şey yok aslında. Ekran görüntülerinden de anlayacağınız üzere günümüz standartlarının çok altında. Kaldı ki kendi zamanı içinde bile grafik olarak güçlü bir oyun değildi. Aslında Fallout 1’in görüntü kalitesi biraz arttırılıp bir mobil oyun haline getirilmesi harika olabilirdi. Bakarsınız ileride bağımsız bir firma oyunu tekrardan yapabilir. Tıpkı Half-Life’ın tekrardan yapılması gibi.
  Ses, olarak ise oyun oldukça tatmin edici. Atmosferi yansıtan müziklere sahip. Ses efektleri de dönemi için iyi, günümüz için ise idare eder seviyede. Kaldı ki oyunda bir seslendirme olmadığı için oyunun müziklerini kapatabilirsiniz. Ardından arka planda kendi müzik listenizi de rahatça dinleyebilirsiniz. Bazen bu şekilde oyun oynamak daha zevkli olabiliyor.

Oynanış

  İşte oyunun en güçlü olduğu, onu gerçek bir klasik yapan yer burası. Daha oyunun başlangıcında oynanış çeşitliliğinin çok üst seviyede olduğunu anlayabilirsiniz. Karakter yaratırken istediğiniz gibi karakterinizi özelleştirebilirsiniz. Yakın dövüşçü, kumarbaz, silah uzmanı, ikna kabiliyeti yüksek biri, hırsız, şanslı… Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Aklınıza gelebilecek neredeyse her karakteri belli kombinasyonlar ile yapabilirsiniz. Peki bu çeşitliliği ne kadar iyi kullanıyor? Derseniz, cevap “çok iyi” oluyor. Ben oyunu daha önceden söylediğim gibi birkaç farklı stilde bitirdim.
Fallout İncelemesi

  Hırsızlığı geliştirdiğim bir versiyonda yavaş yavaş insanlardan silah, bıçak ve benzeri ögeler çaldım. Ardından bu ürünleri satarak çok hızlı bir şekilde güç elde etmiştim. Yine sağlıkçılık kısmına yüklendiğim bir versiyonda tek yemediğim sürece ölümsüz gibiydim. Yakın dövüşü geliştirdiğiniz bir başka versiyonda menzilsizleri tekte öldürebilir hale geliyorsunuz. Bu da oyunun başında çok daha hızlı bir şekilde güçlenmenizi sağlıyor. Menzillilere saldıracağınız durumlarda da yanlarına gidip aniden saldırabilirsiniz. Bu sayede güçlü ekipmanları kolayca ele geçirebiliyorsunuz. Bir diğer versiyonda ise kumarbaz bir karakter yaratmıştım. O kadar kolay bir şekilde en üstün itemlere ulaşıyorsunuz ki bu versiyonda kendimi hile yapıyor gibi hissetmiştim.

Fallout İnceleme

  Oyunun harita arayüzü de oldukça sade ve basit. Şehirler arası seyahat ederken en büyük korkum yolumun güçlü varlıklar tarafından kesilmesi idi. Bu yüzden sürekli save almak zorunda kalıyordum size de bunu yapmanızı öneririm. Daha güçlenemeden karşınıza birdenbire çok güçlü varlıklar gelebiliyor. Fallout steam
  Envanter olarak ise oyun tam anlamı ile kendini baltalıyor. Çok az ürün taşıyabiliyorsunuz, çünkü silahlar fazla yer kaplıyor. Ve çoğu ürün de stack sistemi yok. Bu yüzden envanter çok çabuk doluyor ve sadece iyi silahları taşır hale geliyorsunuz. Bu da, oyunun silah çeşitliliği ne kadar fazla olursa olsun sizi aynı silahları kullanmaya itiyor. Yine de oyunun içine iyi bir şekilde entegre edildiği için çok fazla rahatsızlık vermiyor.

Sonuç

  Şu ana kadar fark edeceğiniz üzere Fallout 1 aslında hiçbir alanı kusursuz bir şekilde yapmıyor. Fakat, bütün sistemler birbirini mükemmel bir şekilde tamamlıyor. İşte oyunun bütünlüğünün bu denli yüksek olması bu oyunu klasiklerden biri haline getiriyor. Bu oyun birçok kişi ve benim için çok özel bir yere sahip. İnternette halen aktif olarak faaliyet gösteren topluluklara var. Oralara giderek kolayca başlangıç rehberleri bulabilirsiniz. Eğer, bilgisayarınız cidden kötüyse ya da nostalji yapmak istiyorum derseniz kesinlikle satın alıp oynamanızı öneririm. Fiyatı da oldukça uygun. İndirim dönemlerinde Classic Collection’ı 4-5 lira gibi çok ucuz fiyatlara elde edebilirsiniz.
Oyunun Steam sayfasına gitmek için buraya tıklayınız.
Oyun kategorisindeki diğer yazıları okumak için buraya tıklayınız.

Onur Gökçe

Felsefe, bilim ve bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Boş zamanlarımda bilimsel makaleler okumayı ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. Sadece oynayan değil yapımcı tarafında da olmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Genel olarak oyun ve kitap incelemeleri, ek olarak felsefe ve bilim üzerine kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu