Oyun ve E-Spor

Far Cry 3 İnceleme – Nostaljik Oyunlar #8

Far Cry 3, Ubisoft Montreal tarafından geliştirildi. Oyun 29 Kasım 2012 yılında Ubisoft tarafından yayınlandı. Sandbox türünde olan Far Cry 3 çıktığı zaman büyük ses getiren yapımlardan biriydi. Hatta bu etki o kadar büyüktü ki günümüz oyunlarını hâlâ bile etkilemekte. Sırf bu oyunun başarısı yüzünden yeni çıkan bütün Far Cry oyunları aynı oldu. Peki neydi bu başaralı formül? Arka planı zayıf ana karakter, açık dünya ada ve etkileyici bir düşman. Açıkça söylemek gerekirse ilk defa bu konsepti görecek olsam her bir oyun ayrı bir güzel gelirdi. İlk çıktığı zaman sevmiş olsam da şu an bu konseptten nefret ediyorum. Bunun en büyük nedeni ise Call of Duty 2 gibi çizgisel oyunların sonunu getirmiş olması.
Elbette bunu Far Cry 3 tek başına yapmadı. Bunda Bully, Assassin’s Creed 2, Mount & Blade: Warband, Fallout: New Vegas gibi sandbox türü oyunların payı çok büyük.

Far Cry oyunlarından birini seçecek olsam favorim kesinlikle üçüncü oyun olurdu. Bunun en büyük nedeni kötü karakterin aşırı derecede akılda kalıcı olmasaydı. Vaas Montenegro birçok oyuncuya göre aslında bir Joker kopyası. Ve evet bu fikre ben de katılıyorum.

Zaten Far Cry 3’ü efsane yapan da bu aslında. Vaas, Jokerin kopyası bile olsa oyun dünyasına çok başarılı bir şekilde aktarılmış. Oyunda bulunduğu sürece 10 dakikanın altında bile olsa bütün oyuncuları etkilemeyi başardı. 10 dakika ile oyun dünyasının efsane kötü karakterlerinden biri olarak adını tarihe yazdırdı.

Far Cry 3- Jason

Far Cry 3 Görsel Kalite ve Sesler

Çıktığı yıllarda grafik kalitesi cidden çok iyi bir seviyedeydi. Halen bile oynadığınızda kötü demeyeceğiniz grafiklere sahip Far Cry 3. Grafiklerinin ötesinde harita dizaynı olarak zamanının en iyi işlerinden birini başarmıştı. Bence Crysis 1 ve Dead Island gibi adada geçen oyunlardan çok daha iyiydi. Güzel olan bir diğer unsur ise harita açma sahneleriydi. Tıpkı Assassin’s Creed serisinde olduğu gibi yeni açılan haritaya yukarıdan dönen bir bakış atıyorduk. Bu da oyunu oynarken grafiklerin güzelliğini fark etmemiz için güzel bir mola oluyordu. Tüm bunların üstünde görsel sunum olarak en etkileyici anlar ise şüphesiz ara sahnelerdi. Batman Arkham Asylum’un Joker’i karakteri kadar olamasa da Vaas da unutulmaz bir kötü oldu. Ve bunun büyük bir çoğunluğunu bu ara sahnelere borçlu. Büyük bir çoğunluk dedim çünkü Vaas’ı efsane yapan bir diğer unsur ise seslendirme.
Daha oyunun ilk dakikalarında Forrest Gump filminin meşhur repliği olan “Run Forrest run!” ile akıllarda kalmayı başarıyor. Oyunun ilerleyen kısımlarında ise “Definition of insanity?” repliği ile ise efsaneler arasına giriyor Vaas. Bunların yanı sıra Vaas’ın sakin bir şekilde konuşurken aniden delirmeleri de çok iyiydi. Diğer karakterlerin seslendirmeleri de oldukça başarılıydı. Far Cry 3’te ki ses efektleri de genel olarak iyiydi.

Far Cry 3 Oyun Mekanikleri

Oynanış olarak da oldukça zengin olan Far Cry 3 içeriğinde birçok pozitif yön barındırıyor. Görsellik kısmında da belirttiğim gibi haritayı açma görevleri var. Bu haritaları açmak için radyo kulelerine tırmanmanızı zorunlu tutuyor. Bütün parçaları açıldıktan sonra ada bir hayli büyüyor. Bu nedenle yapımcılar ada içinde kullanabileceğimiz araçlara gerekli önemi vermişler. Oyunda arabalar, jet ski, tekne ve planör gibi çeşitli araçlar bulunuyor. Özellikle planör ile uçmak çok keyifli. Silah çeşitliliği de bir hayli fazla. Oyunda tam 11 tür ve 39 adet farklı silah bulunuyor. Bu da oynanışı sürekli canlı tutan etmenlerden biri. Ayrıca bazı geliştirmeler ve boyama gibi birkaç modifiye imkânı sunuyor. Bunun yanı sıra bitki toplayıcılığı ve avcılıkta oyunda mevcut. Bu iki mekanik ise oyunda craft yapabilmemiz için kritik öneme sahip.
Far Cry 3- Planör
Neredeyse her sandbox oyunda olan karargâh ele geçirme kısımları da oyunda mevcut. Bu karargâhları ele geçirdikçe yüklü bir tecrübe puanı kazanıyoruz. Kazandığımız tecrübe puanlarını ise yeteneklerimizi geliştirmek için kullanabiliyoruz. Bunun dışında senaryolu yan görevlerde mevcut. Bir de boss savaşları kısmı var. Lakin itiraf etmeliyim ki bu kısımlar aşırı kötü. Gerçekçi bir şekilde ilerlediğimiz bir oyunda bu tarz boss savaşları çok gereksizdi bence.

Far Cry 3 Hikayesi

Başlangıçta ana karakterimiz Jason Brody ve arkadaşlarının tatilinden kareler görüyoruz. Tatilin nedeni ise Riley’in pilot lisansını almasını kutlamak. Bu kutlamanın ve karakterlerimizin adaya nasıl geldiğini izleyerek başlıyoruz oyuna. Vaas ile de ilk defa bu anda karşılaşıyoruz. Çünkü bize bu görüntüleri izleten kişi Vaas. Hemen ardından anlıyoruz ki bütün arkadaş grubu esir düşmüş halde. Vaas gittikten sonra Grant’ın da yardımıyla kafesimizden kaçıyoruz. Ne yazık ki Grant bu anda ölüyor. Ardından adanın yerli kabilesi olan Rakyat’ın evlat edindiği Dennis tarafından kurtarılıyoruz. Dennis bizim bir savaşçı olarak potansiyelimiz olduğunu düşünüyor. Arkadaşlarımızı kurtarmamız gerektiği için en azından bir nedenimiz oluyor savaşmak için. Hem arkadaşlarımızı kurtarıp hem de Rakyat’a yardımcı oluyoruz. Bundan sonrasını spoiler olmaması açısından anlatmayacağım ama değinmek istediğim birkaç husus var.

Far Cry 3- Outposts

Öncelikle Jason’un karakter değişimi oldukça iyiydi. Oyunun ilk başlarında gayet tırsak diyebileceğimiz bir karakter Jason. Ama oyun ilerledikçe çok acımasız bir savaşçıya dönüşüyor. Kesinlikle akılda kalıcı bir karakter değil ana karakter. Lakin bu değişim oyunu oynarken kendini hissettiriyor. Bunun dışında olumlu ya da olumsuz demekte zorlandığım bir husus var. Koskoca adada psikolojik rahatsızlıkları olmayan tek bir kişi yok. Ciddi ciddi tüm ada bir tımarhane gibi. Sanırsınız ki ada Zindan Adası o denli bir delilik hâkim.

Değinmek istediğim bir diğer unsur ise oyunun en büyük eksisi. Oyunun kapağında bile Vaas varken neden ana kötü o değil ki? Oyunun yarısından sonra neredeyse hiç görmüyoruz. Ben bu yüzden ikinci yarıda bir hayli sıkıldım. Kötü karakterin iyi olması oyuncuya her zaman oynama motivasyonu verir. Ki bu olay sadece oyunlar için değil filmler ve diziler için de geçerli. Hoyt Far Cry 3’te ki ana kötümüz. Lakin tam anlamıyla bomboş bir karakter. Bu karaktere zaman harcamak yerine Vaas’ı ana kötü yapsalar çok daha iyi olabilirdi.

Far Cry 3- Vaas

Sonuç

Far Cry 3 kesinlikle oyun tarihine iyi oyunlardan biri olarak geçti. Yazımda belirttiğim birkaç olumsuz yanı da olmasa efsane olmaya aday bir yapım. Nostalji arayışı içerisindeyseniz kesinlikle oynanması gereken bir yapım. Tabii bilgisayarınızın özellikleri düşükse de iyi bir tercih Far Cry 3. Eğer oyunu satın almak isterseniz Steam‘de mevcut. Ne yazık ki fiyatları yeni dolar kuruna göre güncellendiği için şu an oldukça pahalı. Bu nedenle indirim dönemlerini beklemenizi öneririm.

Onur Gökçe

Felsefe, bilim ve bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Boş zamanlarımda bilimsel makaleler okumayı ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. Sadece oynayan değil yapımcı tarafında da olmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Genel olarak oyun ve kitap incelemeleri, ek olarak felsefe ve bilim üzerine kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu