Oyun ve E-Spor

Hand of Fate 2 İnceleme – Fırsatlar Serisi

Hand of Fate 2, 2015 yapımı Hand of Fate’in devam oyunudur. Oyun, 7 Kasım 2017 tarihinde Defiant Developer tarafından yayımlandı. Hand of Fate 2, ilk oyunu her yönden geliştirdi diyebiliriz kolaylıkla. Tür olarak kart macerası ve aksiyon rol yapma oyununun benzersiz bir melezidir. Bu yönü ile oldukça özgün bir oyun.

Oyunda kartlarla oynarken bir anda kendinizi gerçek zamanlı dövüşte buluyorsunuz. Bu dövüş kısımları Batman Arkham serisine oldukça benziyor. Görsel olarak bence yeterli seviyede bu dövüş kısımları. Kart oyun sekansları da oldukça tatmin edici deneyimler sunuyor.

Hand of Fate 2

Oynanış

The Dealer olarak bilinen esrarengiz abimiz, oyuncuya macerasında rehberlik ediyor. Jetonunuzu karttan karta taşırsınız. Her biri potansiyel altın, yiyecek, ganimet veya savaş anlamına gelen bir karşılaşma ortaya çıkarır.

Hand of Fate 2 İnceleme

İlk Hand of Fate, bu lezzetli karışımı çok basit bir şekilde sunmuştu. Amaç her zaman aynıydı: zindanın sonuna kadar gidin ve zindan Boss’unu rastgele karşılaşmalarla yenin. Oynanış ne kadar ilgi çekici olsa da “işte yine başlıyoruz” hissi hakimdi seriye. Tekrara düşmesi de ister istemez bir baygınlık yaratıyordu. Sırf bu yüzden oyunu uzun saatler oynamıyordum. Hatta 1 Boss geçince genelde birkaç gün oynamıyordum.

Tamamlayıcı kartlar, Hand of Fate 2’nin en iyi özelliklerinden. Oyun boyunca kilidi açılmış toplam dört tane var. Her biri benzersiz, savaşta ve stratejik katmanda faydalı güçlere sahip. Örneğin “Colbjorn the barbarian”, savaşta etkili bir sersemletici hücum başlatabilir. Kart ekranında, herhangi bir zar atışına ek bir zar ekleyebilir.

Hand of Fate 2’nin en büyük sorunu savaş sekansları. İlk başta güzel geliyor lakin tekrara düşüyor. Tahtada kalmak çok daha eğlenceli oluyor haliyle. Yine de keyif alabileceğiniz bir yapıda olduğu için göz ardı edilebilir bu sorun.

Hand of Fate 2 Fırsatlar Serisi

Hikaye

Dealer olarak bilinen gizemli cüppeli figür, ilk oyundan kazandığı izleri taşıyarak geri döner. İlk oyunda olduğu gibi her meydan okumayı tanıtıyor ve her başarısızlıkla alay ediyor. Ama Hand of Fate 2’de Dealer kartların biraz gerisinde kalıyor. Kartların hikâyede anlatıcılığı çok daha baskın geliyor artık. Neredeyse her kartın sonucunu bir mini oyun belirliyor. Bu oyunlar zar atma, kart, el becerisi ya da savaşarak kazanılıyor. Yine birçok kartta hikâyeler gizi ve bu hikâyelere karşı yaptığımız seçimler oyunun gidişatını etkiliyor. Bu hikâyelere örnek olarak hırsız bir çocuğa yardım edip etmemeye karar vermeyi verebilirim. Bu mini oyunlarda bence oyuna güzel bir yenilik katmış. İlk oyundaki tekrar hissini kırmayı başarmış.

Açılan her kart, her başarılan zorluk kısaca oyunda yaptığınız neredeyse her şey hikâyeye etki ediyor. Ve bu seçimlerin bazıları cidden büyük sonuçlar doğuruyor.

Hikâyeye her ne kadar daha detaylı değinmek istesem de bunu yapamıyorum. Çünkü daha önceden dediğim gibi hikâye sizin seçimlerinize bağlı olarak gelişiyor. Bu yüzden seçimlerini etkilememek adına üstünkörü bir şekilde anlatıyorum.

Epic Games İndirim

Sonuç

Eğer kart oyunlarını seviyorsanız kesinlikle koleksiyonunuzda olması gereken bir oyun. Özellikle Epic Games üzerinden bedavaya dağıtılırken almayı unutmayın. Hand of Fate 2 neredeyse her yönü ile ilk oyunu geride bırakmış bir yapım. Kendini çok iyi bir şekilde geliştirmiş.  Oyunu bedavaya almak için buraya tıklayıp temin edebilirsiniz. Bilgi Keşif oyun kategorisine bakmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Haftanın diğer bedava oyununa sahip olmak için; https://bilgikesif.com/alien-isolation-inceleme-firsatlar-serisi/ adresinden diğer yazımı okuyabilirsiniz.

Onur Gökçe

Felsefe, bilim ve bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Boş zamanlarımda bilimsel makaleler okumayı ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. Sadece oynayan değil yapımcı tarafında da olmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Genel olarak oyun ve kitap incelemeleri, ek olarak felsefe ve bilim üzerine kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu