Kişisel Gelişim

Üniversite’de İngilizce Hazırlık Okumak

Merhaba arkadaşlar, ben Müslüm. Bu yazımda 2018-2019 yılında Sakarya Üniversitesinde okuduğum İngilizce hazırlıktan edindiğim tecrübeleri, gözlemlerimi, fikirlerimi ve naçizane tavsiyelerimi anlatmaya çalışacağım. Genel olarak İngilizce hazırlık okumanın avantajları ve dezavantajlarından, hazırlık yılı boyunca neler yaptığımdan bahsedeceğim. Keyifli okumalar…

Learn English
Learn English

Liseden mezun olduktan sonra TYT-YKS sınavlarına girip ilk tercihim olan Sakarya Üniversitesi-Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümüne yerleşmiştim, 2018 yılında. İngilizce hazırlık, bölümüm için zorunlu değildi yani isteğe bağlı olarak ingilizce hazırlık sınıfına yazıldım. Eğer bölümünüz için ayrılmış bir kontenjan varsa isteğe bağlı olarak bir yıl ingilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Neden İngilizce Hazırlık Okudum?

İngilizceyi ya da ingilizce derslerini eğitim hayatım boyunca hep sevmişimdir. Bundan dolayı, bir yıl ingilizce hazırlık okuma fırsatını kaçıramazdım. Ayrıca bölümüm için de ingilizce şarttı, ‘uluslararası’ ile başlayan her bölüm yabancı dil ister. Hazırlıkta öğreneceğim İngilizcenin bana ve benim kariyerime çok etki edeceğini düşündüm. Nitekim de aldığım bu karardan hiçbir zaman pişmanlık duymadım ve başarılı bir şekilde ingilizce hazırlığı bitirdim.

Sakarya Üniversitesinde İngilizce Hazırlık Okumak Ücretsiz mi?

speakout

Evet ücretsiz, fakat birinci dönemin başında 550 TL kitap ücreti istemişlerdi. Kitaplar ise (2018-2019) Pearson Speakout serisiydi . Elementary – Pre-Intermediate -Intermediate (seviyenize göre değişebilir) artı iki adet writing & reading kitabı. Kitaplar CD içeriyor ve myenglishlab sitesinde kitaplarla uyumlu  olarak alıştırmalar ve etkinlikler mevcut.

Hazırlık Sınıfında Bir Yıl Boyunca Neler Yaptık?

İngilizceyi 4 temel esas üzerinden (okuma, dinleme, yazma ve konuşma) öğrendik. Ara sınav (quiz), vize sınavları ve final sınavları vardı. Farklı olarak bir ‘spelling bee’ yarışması düzenledi SAÜ hazırlık birimi tarafından. Spelling bee, bir kelimedeki bütün harfleri tek tek İngiliz alfabesine göre söylediğimiz bir yarışma mesela Turkey’ti yu ar key i vay’ gibi. Bu yarışmaya katılmıştım fakat kelimeyi (curious idi) doğru kodlayamadığım için elenmiştim :).

Spelling Bee yarışmasından bir fotoğraf

Hazırlık Okumanın Avantajları Nelerdir?

Bana göre hazırlık okumanın avantajları, dezavantajlarından daha fazladır. Lise 5 olarak da adlandırılan hazırlık yılı liseden üniversiteye geçişi kolaylaştırıyor. Eğer, farklı bir şehirde üniversite kazandıysanız, sizin o şehre ve üniversiteye alışmanıza da katkısı olacaktır. Genellikle hafif tempolu geçiyor hazırlık yılı, tabii ki seviyenize de bağlı. Bundan dolayı şehri gezebilir, kendinize çokça vakit ayırabilirsiniz. ERASMUS düşünüyorsanız hazırlık okumak işinizi kolaylaştırabilir. Yeni bir dil öğreniyorsunuz. Dil öğrenimi ile birlikte yeni kültürlerde öğreniyorsunuz. Bazı uygulamalar aracılığıyla yabancı arkadaşlar edinebilirsiniz. Bu yabancı arkadaşlarla birlikte İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Hazırlık Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

En kısa sürede mezun olayım diyorsanız ingilizce hazırlık okumak sıkıntı olabilir. Çalışmanız lazım. Yıl sonundaki final sınavına hak kazanmak kolay değil. Sene başında yaklaşık 18 kişiden oluşan sınıfımızda 3-4 kişi final sınavına kalabildi. Çalışmazsanız ve devamsızlık yaparsanız hazırlık yılında sıkıntı yaşamanız mümkün. Hazırlık yılının kolay ya da zor olması tamamen sizin çalışmanıza bağlı.

1 Yıl Hazırlık Bitirince İngilizce Seviyem Hangi Seviyeye Geldi?

Lisedeyken ingilizce ortalamam 70-80 idi. Elementary seviyesinde başladığım hazırlığı intermediate seviyesinde bitirdim. Yani A1,A2,B1 ve B1+ seviyesini başarıyla bitirdim. Altyazılı da olsa İngilizce içerikleri rahatça izleyebilecek, her konuda fikrimi beyan edebilecek kadar İngilizceye sahip oldum. Tabii ki ingilizce öğrenme sürecim hala (2021) devam ediyor. Dizi izlemek, İngilizce makaleler/kitaplar okumak gibi hobiler edinerek hala İngilizcemi geliştirmeye çalışıyorum.

Hazırlıkta Geçme/Kalma Barajı Var Mı?

SAÜ’de isteğe bağlı İngilizce hazırlık için 65 puan ortalaması, final sınavı için yeterli. Zorunlu hazırlık için de aynıydı fakat final sınavında başarılı olmak için isteğe bağlı hazırlık öğrencileri 65 puan, zorunlu hazırlık öğrencileri ise 75 puan almak zorundaydı. Bu barajlar üniversiteden üniversiteye değişiyor.

Hazırlık Öğrencileri KYK Kredisine/Bursuna veya KYK Yurtlarına Başvurabiliyor Mu?

Evet, lisanstaki bir öğrenci ile bir farkınız olmuyor KYK kredi/bursu ve yurtları için.

Tavsiyelerim…

Hazırlık okuyun :).

Hazırlık yılını maksimum çalışma ile geçirin. Bir yılda dil öğrenim sürecini halletmeye çalışın, okul dersleriyle yetinmeyin ekstra şeyler yapın ingilizcenizi geliştirmek için.

Düzenli ve günlük çalışmak, sizin dil öğrenme sürecinizi kolaylaştırır. Bu süreçte bol bol araştırma yapın. Youtube’tan mesela. Speaking nasıl gelişir, writing nasıl gelişir gibi. Bu dönemde Youtube çok işinize yarayacaktır. İngilizce izleyin, dinleyin, okuyun, yazın, konuşun. Kısacası öğrendiğiniz dili kullanın. Dil öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bu süreç size sıkıcı geliyorsa hazırlık okumasanız da olur, tabi eğer zorunlu hazırlık değilse…

Bu yazının da sonuna gelmiş bulunmaktayım, bir sonraki yazımda  görüşmek üzere….

Aklınıza takılan bir şey varsa yorumlar kısmında buluşabiliriz 🙂

Müslüm Erten

Teknoloji, spor, yabancı diller, dinler ilgi alanlarım diyebilirim. Çok meraklı, araştırmaya ve öğrenmeye aç birisiyim. Gaziantepliyim. Sakarya üniversitesinde bir yıl İngilizce hazırlık okuduktan sonra İstanbul Sabahattin Zaim üniversitesinde Arapça Öğretmenliği bölümünü okumaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu