Bilim ve Teknoloji

İnsansız Hava Araçları Nedir?

Bilgi Keşif’e hoş geldin! Ben Semih. Bu yazıda İnsansız Hava Araçları konusunu anlattım. Yazının sonunda İnsansız Hava Araçları’yla ilgili temel bilgileri öğrenmiş olacaksın.

İnsansız Hava Aracı (İHA) Nedir?

İnsansız Hava Araçları için farklı kaynaklarda çok farklı tanımlar bulunabilir. Genel olarak İHA’lar; içinde pilotu ve yolcusu olmayan, sadece amaca uygun ekipman (video kamera, fotoğraf makinesi, lazer tarama cihazı, vb.) taşıyan, uzaktan kumandalı ve/veya otomatik olarak görevini icra edebilen bir çeşit uçak olarak tanımlanmışlardır.

İHA ve drone kelimeleri eş anlamlıdır. Dilimize UçanGöz olarak çevrilen drone, İHA‘nın hobi olarak kullanılanlarına denir. Askeri uygulamalar için üretilenlere ise İnsansız Hava Aracı terimi kullanılır. 

Tarihçe

İHA kavramı ilk olarak 1849’da Avustralyalıların Venedik’e patlayıcı doldurulmuş balonlarla saldırmasıyla ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında 1916 yılında ABD, 1.Dünya Savaşı sonrası askeri amaçla İHA geliştirmeye başlamıştır. Sonunda Reginald Denny 1935 yılında ilk uzaktan kumandalı İHA‘yı geliştirmiştir.

Temel Çalışma Prensibi

Tipik bir dört pervaneli İHA, ağırlığı azaltmak ve manevra kabiliyetini artırmak için hafif kompozit malzemelerden yapılmıştır. Bu kompozit malzeme kuvveti, İHA’ların yüksek irtifalarda seyir etmelerini sağlar. İHA’lar; kızılötesi kameralar, GPS ve lazer gibi yüksek teknolojiyle donatılmıştır. Bir İHA; uçuş kontrol sistemi, bir veri bağlantı sistemi, bir fırlatma/kalkış sistemi ve bir güç kaynağı sisteminden oluşur. İnsansız hava aracının ön kısmı, tüm sensörlerin ve seyir sistemlerinin bulunduğu yerdir. Geri kalan alanda, yazılımsal ve donanımsal sistemler bulunmaktadır.

Bilgi Keşif’in diğer içeriklerine göz atmaya ne dersin?

Temel Kullanım Alanları

İnsansız hava araçları en yoğun olarak fotoğrafçılıkta, askeri savunma ve saldırı alanlarında kullanılır. Bunun yanı sıra haritacılık, tarım uygulamaları, sağlık, arama kurtarma çalışmaları gibi alanlarda da kullanıldığı görülmektedir.

İnsansız Hava Araçları Nasıl Sınıflandırılır?

İha Türleri Resmi

İnsansız Hava Araçlarının değişik özellikleri dikkate alınarak, çeşitli kurum/kuruluş ve ülkeler tarafından birbirinden farklı sınıflandırmalar yapılmıştır. Genelde kabul gören ve askeri uygulamalar için yapılan sınıflamada menzil, uçuş yüksekliği, havada kalış süresi ve ağırlığı dikkate alınmıştır.

Buna göre İHA’lar; Taktik, Stratejik ve Özel Amaçlı olmak üzere üç ana sınıfa ayrılmıştır.

İnsansız Hava Araç Sistemleri

Kısaca İHA sistemleri; hava aracı, görev sistemleri, yer sistemleri ve hava-yer tümleşik sistemlerinin birleşiminden oluşurlar. Yani, görevin yapılmasına yönelik gerekli tüm bileşenleri kapsayan sistem şeklinde tanımlanırlar.

Okuduğun için teşekkürler! Gelecek yazım, İHA’ların iletişimi hakkında olacak. Güncel içerikler için sitemizi ziyaret etmeyi unutma. Sevgiler.

Semih Enser

Ben Semih. İzmir’de doğdum ve büyüdüm. İzmir Demokrasi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Teknolojiye ve e-spor'a epey meraklıyım. Güncel olarak makine öğrenmesi ve yapay zekâ gibi konularla ilgileniyorum. Yetenekler: • Java • C/C++ • Python • 2 Boyutlu Animasyon • 3 Boyutlu Tasarım Sosyal Medya: Twitter: semihenser Linkedin: https://www.linkedin.com/in/semihenser Instagram: semihenser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu