Pet - Hayvan

Kediler Neden Kusar?

Kediler ülkemizde ve dünyada en çok beslenen canlılardan biridir. İnsanlar gibi kedilerin de bazı ihtiyaç ve özel durumları vardır. Bu durumlardan bir tanesi de kusmaktır. Eğer siz de “Kedim kusuyor” diyorsanız, lütfen okumaya devam ediniz.kedim kusuyor

Kediler Neden Kusar?

Kedi sahipleri “kedim kusuyor” kalıbını çok sık kullanırlar. Kediniz kusuyorsa, hemen endişelenmenize gerek yoktur. Bazen kediler yalanırken yuttukları tüyleri çıkarmak için de kusabilirler. Fakat yine de bu kusmanın her zaman kontrol edilmesi, gözlemlenmesi gerekir. Yani kedilerin kusmasının yanı sıra rutin dışı davranışlar, hastalık belirtileri de varsa kedinizi bir veteriner hekime muayene ettirmenizi öneririz. Çünkü kedilerde birçok hastalığın belirtisi kusmadır. Dolayısıyla her ne kadar önemsenmeyecek bir durum olsa da her kusmada kedinizi gözlemlemeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda kedinizin kusması bu kadar da masum olmayacaktır. Örneğin, kedinizin yememesi gereken gıdalar yediğini fark ettiyseniz ve kediniz kusuyorsa ya da kediniz son kullanım tarihi geçmiş kedi maması yediyse, kedinizin yiyeceklere bağlı gıda zehirlenmesi geçirme ihtimali çok yüksektir. Bu gıda zehirlenmesi durumuna bağlı kedilerde kusma, aralarındaki en tehlikeli hatta ölümcül denebilecek durumlardan bir tanesidir.

Kedilerin Kusma Şekilleri

Kediler farklı durumlarda, farklı nedenlerden dolayı farklı şekillerde kusarlar. Hangi kusma şeklinin neye işaret ediyor olacağını bilmek, kedinin sağlık durumunun ne durumda olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Genel olarak kedilerde üç tip kusma şekli vardır. Bunlar;

  • Kedilerde akut kusma
  • Kedilerin aralıklı kusması
  • Kedilerde kan kusma

olarak söylenebilir.

kediler neden kusar

Kedilerde Akut Kusma

Kediler, günlük yaşantılarında kendilerini yalayarak temizleyen canlılardır. Kendilerini temizledikleri sırada bir takım tüy yutarlar. Akut kusma aslında tüy yutmasına bağlı oluşan kusma biçimidir. Midelerinde biriken tüyleri kusarak dışarı çıkartırlar. Bu durum gayet normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Gerekirse birkaç saat mama verilmemesi kedinizi rahatlatır.

Kedilerin Aralıklı Kusması

Aralıklı olarak kusmak, kedilerde tehlike habercisidir. Bu tip kusmaların nedenleri arasında tümörler, yiyecek kaynaklı alerji, ülser veya diğer metabolik rahatsızlıklar vardır. Aralıklı şekilde kusmaya bir günden fazla devam ederse mutlaka veteriner hekime muayeneye götürmelisiniz.

Kedilerde Kan Kusma

Kedilerin kusmuğunda kan görülüyorsa, bu durumun birçok sebebi olabilmektedir. Kedinizin kan kusması, midesinde ya da bağırsağında yaşadığı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Kedinizin kan kustuğunu fark eder fark etmez veteriner hekimlere ya da hayvan hastanelerine başvurmanız, kedinizin sağlığı için hayati önem taşır. Kusmukta görülen kanın nedenini açıklamak için kan ve idrar testleri yapılmalı, X-ray ya da ultrason gibi cihazlar kullanılarak tüm olasılıklar değerlendirilmelidir.

Bu tarz bilgilerin devamı için bizleri https://instagram.com/bilgikesif hesabından takip edebilir ve içeriklerimiz yayımlandığı an bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, https://bilgikesif.com/pet-hayvan/ kategorimizi ziyaret ederek diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Oğuzhan Karakülah

Veteriner Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Hepimizin beslemiş olduğu pet hayvanlarının gündelik yaşamlarında karşılaşmış oldukları bazı sorunlar hakkında fikir sahibi olunmasını sağlama amacındayım. Bu amacımı, yazılarım sayesinde gerçekleştireceğim. Umarım sizlere katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu