Pet - Hayvan

Kediler Neden Öksürür?

İnsanların gündelik hayatlarında öksürmeleri gayet sıradan karşılanmaktadır. Fakat kedilerde öksürük bu kadar normal karşılanmamaktadır. Çünkü kediler bir sağlık sorunu olmadığı sürece öksürmezler. Eğer sizin de kediniz öksürüyor ise lütfen okumaya devam ediniz.

Öksürük Nedir?

Öksürük, esasında akciğerleri mekanik, kimyasal ve termal etkenlere karşı koruyan karmaşık refleks bir olaydır.  Bu yönüyle öksürük, solunum sisteminin savunma mekanizmalarından biridir. Amacı, yabancı maddelerin havayollarına girmesini önlemek ve bunların ve havayollarındaki salgıların dışarı atılmalarını sağlamaktır. Devamlılık arz eden bir öksürük ile karşılaşırsanız kedinizi bir an önce veterinere götürmeniz önem taşır.

Kedilerde Öksürme Neden Olur?

Kedilerin öksürmesine neden olan etkenler aslında çok fazladır. İşte bu etkenlerden en çok karşılaşılanları aşağıda açıklanmıştır.

 

  • Astım: Kedilerde solunum yollarında en sık rastlanan hastalıkların başında astım gelmektedir. Astım çok çabuk bir şekilde ciddi ve tehlikeli bir hale dönüşen bir hastalıktır, bu nedenle de bir an önce önlem alınması gerekir. Astımın temel sebepleri arasında polen, kedi kumu tozu, ev tozu, parfüm kokusu, sigara dumanı, obezite ve stres bulunmaktadır. Eğer hafif olmakla birlikte devamlı öksüren ve tedavi edilmeyen astımlı kediler nefes alma güçlüğü çekme riski ile karşı karşıya kalır.
  • Alerji:  Kedilerde de insanlar gibi alerji semptomları görülebilmektedir. Küresel ısınmanın etkisiyle, atmosferdeki sera gazlarında artışa bağlı olarak kedilerde alerji vakalarına daha sık rastlanmaktadır.  Alerjinin en belirgin tanılarından bir tanesi de öksürüktür. Yıl içerisinde belirli dönemlerde kediniz öksürüyor ise veteriner hekiminize kontrol amaçlı götürülmelidir.
  • Tasmalar: Kedinizin boynuna takmış olduğunuz tasmanın sıkılık derecesi de zaman zaman öksürmeye yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda daha fazla nefes borusu zarar görmeden tasmayı gevşetmelisiniz.
  • En sık görülen bu üç etken dışında; solunum yolu iltihapları, çeşitli iç parazitler hatta kalp sorunları da kedilerde öksürmeye yol açmaktadır.

Kedilerde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde hapşırma ile öksürük birbirlerine tanı olarak çok yakındır. Bu yüzden veteriner hekime gitmeden önceki gözlemleriniz tanı ve tedavi için çok önemlidir. Öksürük ile hapşırık arasındaki en belirgin fark ise, kediler hapşırırken ağzını kapalı tutabilirler fakat öksürme sırasında ağız sonuna kadar açılmaktadır.

Veteriner hekim tarafından kedinizin hastalık süreci dikkatle dinlenecektir. Sizlerin anlattıklarına da dikkat ederek çeşitli muayene yöntemleri uygulanmaktadır. Çeşitli gözlemlerin ardından genelde kan alınarak tahlil yapılmaktadır. El ile muayene ve kan tahlili dışında MRI ve radyoterapi uygulamaları da tanı için yapılabilmektedir.

Kedilerde öksürüğü ortaya çıkarabilecek pek çok hastalıkta, kedinizin tıbbi işlemlere maruz kalması, hastanede tedavi görmesi ve bir takım ilaçları kullanması gerekir. Kedilerde öksürme ile ilgili ilerlemiş sorunlarda, nefes alma sıkıntısı çeken kedilere oksijen takviyesinde bulunulmaktadır.  Eğer mikroplara dayalı bir sorun söz konusu ise kedinize antibiyotik niteliğindeki ilaçlar verilebilmektedir.

Kedilerde Öksürük Nasıl Önlenebilir?

Kedi sahibi tarafından alınan çeşitli önlemler bu sorunun önüne geçebilmektedir. İşte bu önlemlerden bazıları;

  • Düzenli iç parazit kontrolü,
  • kokusuz ve toz yapmayan kedi kumu kullanmak,
  • Kedileri sigara dumanından uzak tutmak,
  • Parfüm, oda kokusu gibi kimyasalları kedilerin yanında kullanmamak,
  • Kedinizi strese sokan etkenleri azaltmak, gibi durumlar kedilerde öksürme durumunu önlemeye yardımcı olan bazı etkenlerdir.

Bu tarz bilgilerin devamı için bizleri https://instagram.com/bilgikesif hesabından takip edebilir ve içeriklerimiz yayımlandığı an bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, https://bilgikesif.com/pet-hayvan/ kategorimizi ziyaret ederek diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Oğuzhan Karakülah

Veteriner Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Hepimizin beslemiş olduğu pet hayvanlarının gündelik yaşamlarında karşılaşmış oldukları bazı sorunlar hakkında fikir sahibi olunmasını sağlama amacındayım. Bu amacımı, yazılarım sayesinde gerçekleştireceğim. Umarım sizlere katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu