Pet - Hayvan

Köpeğim Çok Havlıyor, Ne Yapmalıyım?

Bazı köpek ırkları içgüdüsel olarak alan korumaya daha yatkın davranmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı evinize gelen veya bahçenizin çevresine yaklaşan insanları tehdit olarak algılayabilmektedir. Bunun sonucu olarak köpeğiniz havlayarak uyarmayı seçer. “Köpeğim çok havlıyor” diyorsanız okumaya devam edin.

Köpekler Neden Havlar?

Havlama, köpekler arasındaki en temel iletişim kaynaklarından birisidir. Bizler köpek havlamasını tek ses gibi algılayabiliriz. Ancak duruma göre birçok anlam taşıyabilmektedir. “Köpeğim çok havlıyor.” demenizdeki en temel sebepler şu şekildedir:

Köpek Havlama
Köpeğim çok Havlıyor
  • Alan Koruma: Bir insan, hayvan veya bir araç köpeğinizin sahiplendiği bölgeye girebilir veya yaklaşabilir. Bu durum bazen köpeğinizin havlayarak tepki vermesini doğurur. Hatta havlamanın derecesi, tehdit olarak algılanan canlının alana yaklaşması ile daha da şiddetlendiği zamanlar da olur. Köpeğiniz bu gibi durumlarda hem agresif hem de endişeli bir tavır gösterir.
  • Alarm/Korku: Bazı köpekler dikkatlerini çeken ya da ani tepki gösteren nesnelere karşı da havlarlar. Bu durum sahibini uyarmak için olduğu kadar karşısındakini de uyarmak için de sergilenen bir davranıştır. Yalnızca köpeğinizin sahiplendiği alanda değil, dışarıda yürürken de karşılaşmanız olası bir durumdur.
  • Can sıkıntısı/Yalnızlık: Köpekler genel olarak sürü hayvanlarıdır. Uzun süre ilgisiz kalınması, yalnız bırakılması köpekleri havlamaya yönlendiren en basit nedenlerden birisidir.
  •  Karşılama: Köpekler bazen bir insanı veya hayvanı karşılarken de havlama eğilimi gösterir. Bu durum mutluluk ve heyecan sonucu oluşmaktadır. Agresif bir havlamanın oluşturduğu sesten oldukça kolay ayırt edilen bir tonda havlamaktadırlar. Bu yüzden köpeğinizin mutluluk sonucu havladığı kolayca anlaşılır. Havlamaya ek olarak köpeğinizin kuyruk sallaması hızlanır, hatta köpeğinizin zıplayarak heyecanını belirttiği durumlar da gözlenmesi olasıdır.
  • Dikkat Çekmek: Dışarıya çıkmak, oyun oynamak ya da ödüllendirilmek isteyen bazı köpekler de havlama eğilimi gösterir.
  • Ayrılık Endişesi: Özellikle yalnız bırakılan köpekler duruma alışana kadar aşırı havlama gösterebilirler. Dikkat dağınıklığı, depresyon ve uygunsuz dışkılama da bu durumu destekleyen bazı semptomlardır. Köpekler daireler çizerek ya da çit boyu koşarak da bu durumu gösterebilirler.

Aşırı Havlama Sorununa Nasıl Yaklaşmalıyız?

Köpeğinizin havlamasını önlemek veya azaltmak bolca zaman ve pratik gerektiren bir konudur. Doğru teknik ve bol zaman ile köpeğinizin havlamasında gelişim görmeniz mümkündür.

Köpek havlamasını önlemek için birçok çözüm önerisi bulunmaktadır. En basit çözüm yollarından birisi köpeğiniz yavruyken havladığında sert bir ses tonuyla uyarmaktır. Fakat bu uyarı bağırarak olmamalıdır. Bazı durumlarda sizler köpeğinize bağırdığınızda o, bu davranışı “desteklenmek” olarak algılamayı seçmektedir. Onun için bağırmadan fakat sert bir ses tonu ile uyarılmalıdır.

Hatta dilerseniz köpeğiniz uyarıdan sonra havlamayı kestiğinde ödül maması verebilirsiniz. Uzun süreli bir eğitim sonrası köpeğinizin havlamasında azalma olduğunu görebilirsiniz. Bu çözümü sadece yavruyken değil, yaş olarak büyüdüğünde de uygulayabilirsiniz. Ancak yaş ilerledikçe daha fazla zamana ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Çünkü kendine güveni olan bir köpeği eğitmek, yavru bir köpeği eğitmekten daha zordur.

Yorgun bir köpek aynı zamanda sessiz bir köpektir. Gün içerisinde köpeğinizin enerjisini ne kadar azaltabilirseniz köpeğiniz o kadar sessiz bir köpek olur. Günlük yürüyüşlerinizi ve oyun saatlerinizi aksatmadan uygulamanız havlama sorununu da çözebilmektedir.

Sonuç Olarak

Köpeğinizin havlamasını önlemek için çeşitli yolları denemenize rağmen önleyemiyorsanız, profesyonel kişilerden yardım almanızı önerebilirim. Temel itaat ve ileri itaat eğitimleri alan köpeklerin sahiplerinin sözünü daha fazla dinlediğini unutmamalısınız.

Bazı eğitmenler tarafından önerilen Elektrikli tasma ile eğitim veya pet şişeye konulan çakıl taşları ile her havlama sonucu köpeğinizin yanında onu rahatsız edici ses çıkartarak havlamayı engelleme gibi sert çözüm önerileri de bulunmaktadır. Fakat bunun gibi çözüm önerilerini dikkate alırken öncelikle köpeğinizin de bir canlı olduğunu, duyguları olduğunu unutmamalı ve onları korkutarak veya canını acıtarak eğitmek yerine daha farklı önerileri dikkate almanızı tavsiye etmekteyim.

Bu tarz bilgilerin devamı için bizleri dilerseniz https://instagram.com/bilgikesif hesabından takip edebilir ve içeriklerimiz yayımlandığı an bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oğuzhan Karakülah

Veteriner Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Hepimizin beslemiş olduğu pet hayvanlarının gündelik yaşamlarında karşılaşmış oldukları bazı sorunlar hakkında fikir sahibi olunmasını sağlama amacındayım. Bu amacımı, yazılarım sayesinde gerçekleştireceğim. Umarım sizlere katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu