Pet - Hayvan

Köpeğim Neden Kusuyor?

Merhaba, Köpeğim Neden Kusuyor yazıma hoş geldiniz, ben Oğuzhan. Her canlı gibi köpeklerimiz de kusabilir. Genellikle köpeklerin kusması insanlara benzerdir ve bu olay gayet doğaldır. Fakat, unutmayın ki sevimli dostlarımızın kusma durumu çok nadir de olsa bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Köpeklerin neden kustuğu ve köpeklerin kusmasından sonra onlara nasıl yardım edebileceğimiz konusunda bilgi sahibi olabilmek için okumaya devam edin.

Köpeklerin Kusması

Biliyorum, köpeğim neden kusuyor diye hepinizin çok endişelisiniz. Fakat, küçük sevimli dostlarımız kustuktan sonra, en başta sakin olmalıyız. Çünkü unutmamalıyız ki kusma, birçok canlıda olduğu gibi köpeklerde de gayet doğal, biyolojik bir durumdur.

Köpek kusmuğunun bir kısmı sindirilmiş gıdalardan oluşur ve kokusu ekşidir. Rengi ise genellikle sarı renktedir. Ancak bu kusma, bazı durumlarda farklı şekillerde de gerçekleşebilir. Eğer, küçük sevimli dostumuzun çıkardıkları parça parça ise muhtemelen yediği bir madde ile alakalıdır. Köpeğiniz kustuğu zaman çıkardığı maddeler tanınabilecek durumda ise midede çok uzun süre kalmamış demektir.

Daha küçük parçalar gözlemlendiği durumlarda ise dostumuzun yemiş olduğu madde bir süre midede kalmış ve sindirilmeye başlanmış demektir. Eğer köpeğiniz köpüklü bir şekilde kusuyor ise bu biraz daha farklı anlamlara gelebilir. Sıvı ve berrak köpüklü kusma, dostumuzun yemiş olduğu bir madde ile bağlantısı olmayabilir.

Diğer yazılarımızı okudunuz mu? Yeni açılan sitemizde birbirinden güzel yazılarımız var. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Köpeklerin Kusmasına Neden Olabilecek Bazı Durumlar

Köpeklerin kusmasına neden olabilecek bazı durumları sıralayacak olursak eğer;

  •    Yemek yedikten sonra fazla aktivitede bulunmak,
  •    Bahçenizde veya yürüyüş esnasında yemiş olduğu ve midesine zarar verebilecek bazı toksik bitkiler,
  •    İnsanlarda da olabilen güneş çarpması sonrası halsizlik ile mide bulantısı,
  •    Mamasını çok hızlı bir şekilde ağızda çok parçalamadan tüketmek,
  •    Viral enfeksiyonlar,
  •    Bağırsaklarda yaşayan endoparaziter hastalık yapıcı bazı parazitler,
  •    Gastrit mide ülseri gibi durumlar köpeklerin kusmasına neden olabilirler.

Köpekler Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyız?

Öncelikle daha önceden belirtilmiş olduğu gibi sakin olmalı ve köpeklerde kusma semptomunun her canlı gibi küçük dostlarımız için de doğal biyolojik bir fonksiyon olduğunu hatırlamalıyız.

Bazı durumlarda dostlarımız birden fazla arka arkaya kusabilirler. Bu duruma en iyi örnek yemiş olduğu yabancı bir maddeyi tam olarak midesinden çıkartamamış olmasıdır. Bu gibi durumlarda arka arkaya aralıklarla midesini boşaltana kadar köpeğiniz kusabilir.

Köpeğiniz kustuktan sonra, onu dinlenebileceği ve sizin de gözetim altında tutabileceğiniz bir yerde dinlendirmelisiniz. Bu arada bol miktarda sıvı takviyesi yapmalısınız, yani bolca su içmesini teşvik etmelisiniz. Çünkü köpeğiniz kustuktan sonra vücudundaki sıvı miktarı azalacak ve buna bağlı olarak da halsizlik ve susuzluk  görülmeye başlayacaktır. Eğer dostunuzun kusması durmuyor ve köpeğiniz çok halsiz görülüyor ise sevimli dostumuzun düzenli olarak gitmiş olduğu veteriner hekiminize bu durumu anlatmanızı ve gerekirse kontrol amaçlı gitmenizi tavsiye ederim.

Bu tarz bilgilerin devamı için bizleri dilerseniz https://instagram.com/bilgikesif hesabından takip edebilir ve içeriklerimiz yayımlandığı an bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oğuzhan Karakülah

Veteriner Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Hepimizin beslemiş olduğu pet hayvanlarının gündelik yaşamlarında karşılaşmış oldukları bazı sorunlar hakkında fikir sahibi olunmasını sağlama amacındayım. Bu amacımı, yazılarım sayesinde gerçekleştireceğim. Umarım sizlere katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu