Pet - Hayvan

Köpeğim Neden Yemek Yemiyor?

Birçok ailede köpekler ailenin bir üyesi gibi olur. En ufak bir sorunları bile ailenin geri kalan bireylerini endişelendirmeye yeter. Peki ya köpeğiniz önüne koyulan yemeğini yemiyor ya da isteksiz şekilde davranıyorsa endişelenmeli miyiz? Bu soruların cevabı için lütfen okumaya devam edin.

Köpeğim Neden Mama Yemiyor?

Öncelikle “köpeğim neden mama yemiyor?” diye düşünürken aslında neyi kast ettiğinizi bulmanız gerekir. Örneğin gün içerisinde iki kap mama tüketen bir köpek son günlerde bir buçuk kap mama tüketiyor ise bu durum köpeğinizde iştahsızlık sonucu oluşabilecek herhangi bir hastalık anlamı taşımamalıdır.

Ancak uzun süredir mama tüketmiyor, hatta en sevdiği ödül olan mamalarını bile yemiyor, günlük davranışlarında isteksiz davranıyor ve ani kilo kaybı yaşamış ise veteriner hekiminize bu durumu anlatmanızı tavsiye ederim. İşte bu duruma yol açabilecek başlıca nedenleri sizler için aşağıda belirttim.

köpeğim neden mama yemiyor

Köpeğinizin Yemek Yememe Nedenleri

Gelin, köpeğinizin yemek yememe nedenlerini inceleyelim.

Köpeklerle Seyahat, Yeni Bir Çevre

Uzun süreli arabaya yolculukları sonrası köpeğinizin mama tüketiminde bir takım değişiklikler olabilir. Kısa süreli de olsa, köpeğiniz önüne koymuş olduğunuz mamayı yemek istemeyebilir. Aynı şekilde alışmış olduğu düzeninden uzakta yeni bir çevreye taşınmak da başlarda köpeğinizde iştahsızlığa neden olabilir.

Bu durumlar gayet doğaldır ve endişelenmenize gerek yoktur. Ancak iştahsızlık uzun süre sürmüş ise veteriner hekiminize olayı anlatmanızı tavsiye ederim.

Köpeklerde Diş Ve Ağız Sağlığı

Köpeğinizin yemek yememe durumu bazı sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bunlar; ağız içerisinde bazı yaraların bulunmasına, diş hastalıklarının oluşmasına veya çene ağrısına bağlı olabilir. Eğer birkaç gün içerisinde köpeğiniz çenesini bir yere çarptıysa, köpeğinizin ağız sağlığına dikkat etmiyorsanız veya köpeğiniz, yemesi için vermiş olduğunuz sert bir maddeyi yemek için kendisini çok zorlamışsa, mama tüketiminde bunlara bağlı olarak isteksizlik görülebilir.

Bu gibi durumlardan şüpheleniyorsanız veteriner hekiminize derhal danışmanızı tavsiye ederim.

Köpeğinizi Sürekli Aynı Besinlerle Beslemek

Köpeğim neden yemek yemiyor

Köpeklerde iştahsızlığın görülmesindeki en büyük nedenlerden birisi de sürekli aynı mama ile beslenmekten sıkılmış olmasıdır. Düzenli olarak beslediğiniz mamaya karşı köpeğinizin isteğinin bitmiş olması, köpek sahiplerinin sorguladığı “köpeğim neden yemek yemiyor?” sorusunun da en önemli cevaplarından birisidir.

Köpeklerde Görülen Bazı Hastalıklar

Sistemik enfeksiyonlar, bağırsak problemleri, çeşitli parazit türleri, diş ve ağız hastalıkları gibi bir çok hastalık da küçük sevimli dostlarımızda iştahsızlık problemi oluşturabilir. Aynı şekilde antibiyotik tedavisi gören ve bazı iltihap önleyici ilaçlar kullanan köpeklerde de iştahsızlık görülebilir.

Bu gibi durumlardan şüpheleniyorsanız derhal veteriner hekiminize danışmalısınız.

Köpeklerde Seçicilik Ve Davranış Bozuklukları

Bazı köpekler, mamalarının bulunduğu ortamdan ya da mama koyduğunuz kaptan dolayı mutsuz olabilir ve mamasını tüketmeyebilir. Aile içerisinde veya gün içerisinde yaşadığı bazı durumlar da mama tüketimini isteksiz hale getirebilir. Bu gibi durumlarda teşhisi aile üyeleri koymalı ve durumu çözmeye çalışmalıdır.

Köpeklerde Aşı Vurulması

Aşı yaptırdıktan sonra, köpeğinizin iştahsız olması normal bir durumdur. Çünkü aşılar köpeğinizin bağışıklık sistemini etkileyebilir ve bu da, bir şekilde köpeğinizin iştahını etkileyebilir. Normal şartlarda bu iştahsızlık, aşı yaptırıldıktan en fazla 48 saat sonra geçer. Bundan uzun sürerse veterinerinize danışmalısınız.

Köpeğimizin Yemek Yemesi İçin Ne Yapmalıyız?

En başta unutmamalıyız ki, köpeklerde iştah kaybı çoğunlukla basit nedenlerden kaynaklanmaktadır ve çözümü de bir o kadar kolaydır. Bu yüzden en başta köpek sahibi olarak sakin olmalıyız ve iştahsızlığa neden olan etkeni bulmalıyız.

Bazı çözüm önerilerimi sizler için sıraladım.

  • Gün içerisinde çok fazla ödül maması vermeyin.
  • Köpeğinize sevildiğini hissettirin. Çünkü köpekler, mutsuz oldukları zaman mama tüketimini azaltabilirler.
  • Köpeklerinizin ağız ve diş sağlığına özen gösterin.
  • Özellikle yemek saatlerinden önce köpeğinizin iştahını arttırmak için bir egzersiz veya oyun saati oluşturun.
  • Köpeğiniz, kuru mama ile besleniyor ise içerisine kemik suyu veya et gibi onu yemeye teşvik edici gıdalar koyabilirsiniz.
  • Köpeğinizi her gün alışkın olduğu miktarda mama ile besleyin.

Umarım faydam dokunmuştur. Pet-Hayvan kategorimizdeki diğer yazıları okumayı unutmayın. Bu tarz bilgilerin devamı için bizleri dilerseniz https://instagram.com/bilgikesif hesabından takip edebilir ve içeriklerimiz yayımlandığı an bilgi sahibi olabilirsiniz. Hoşça kalın.

Oğuzhan Karakülah

Veteriner Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Hepimizin beslemiş olduğu pet hayvanlarının gündelik yaşamlarında karşılaşmış oldukları bazı sorunlar hakkında fikir sahibi olunmasını sağlama amacındayım. Bu amacımı, yazılarım sayesinde gerçekleştireceğim. Umarım sizlere katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu