Pet - Hayvan

Köpekler Neden İç Çeker?

Köpeklerin birtakım farklı sesler çıkardığına sayısız kez şahit olmuşsunuzdur. Homurdanma, hırıltı, inilti ya da buna benzer birçok değişik ses duyabilmenize rağmen iç çekmesi oldukça sıra dışı görünmektedir. Bizlerde bir tebessüm oluştursa da hepsinin bir anlamı olup köpeklerin iç çekmesi çok sık rastlanılan bir hareket değildir. Gelin ” Köpekler neden iç çeker? ” sorusunun cevabını birlikte arayalım.

iç çekme

Köpekler Neden İç Çekerler?

Uzmanlar ” Köpekler neden iç çeker? ” sorusuna henüz kesin bir cevap bulamamıştır. Fakat iç çekme eylemi, köpeğinizin duygularının o anki dışa vurumu olarak algılanmaktadır. Köpeğiniz iç çektiği zaman bu durum bir eylemi, hareketi sonlandırması olarak algılanmaktadır.

Köpeklerde basit bir iç çekme eylemi olarak görülen durum, aslında bir çok duygunun sizlere aktarımıdır. Yavru köpeklerin, annelerine, kardeşlerine veya diğer köpeklere hatta insanlara yakın olduklarında ‘hoşnutluk iç çekişlerini’ fark edebilirsiniz. Köpeğinizin mutluluğu bu şekilde de dışarıdan fark edilmektedir.

Köpeğiniz ile yaptığınız yorucu bir aktivite, oyun oynamak,  gibi durumlar sonrasından köpeğiniz yere uzandığı zaman bir iç çekme duymanız gayet normaldir. Bu durum köpeğinizin mutlu olduğu, onunla ilgilendiğinizin göstergesidir. Artık köpeğinizin dinlenme  durumuna geçmeye hazırlık yaptığı olarak da algılanmaktadır.

Bazen köpekleri severken ya da keyif aldığı bir aktivitede de iç çektiği görülmektedir. Bu durum aslında köpeğinizin o anki mutluluk göstergelerinden birisidir.

Köpeğiniz sıkıldığı zaman da iç çekerek duygusunu belirtmeyi seçebilmektedir. Hatta vaz geçmişlik veya bıkkınlık gibi durumlarda da gözlenmektedir. Bu tarz durumlarda köpeğinizle biraz daha ilgilenmeyi seçmelisiniz.

İç çekme olarak duyduğunuz ses kronik bir rahatsızlığın habercisi de olabilmektedir. Rahat nefes alamama ya da solunum yolu hastalıkları da aslında iç çekme değil öksürmeye çalışma ve kendini rahatlatma ihtiyacıyla da yapabilmektedir. Dostunuzun yaşadığı bir hastalık veya acı da bu iç çekmelerin sebebi olarak görülebilmektedir. Bu nedenle rutin kontrollerini her ne koşulda olursa olsun uzman bir veteriner aracılığıyla yaptırmalısınız.

Bütün bunlara ek olarak; köpeklerin duyguları sadece iç çekme eylemine bağlı olarak anlaşılmaya çalışılmamalıdır. Yüz ifadeleri, ruh halleri, davranışları hatta kuyruk hareketleri bile köpeğiniz iç çektiği zaman gözlemlenmelidir. Böylece köpeğinizin durumu daha doğru olarak yorumlanabilmektedir.

Bu tarz bilgilerin devamı için bizleri https://instagram.com/bilgikesif hesabından takip edebilir ve içeriklerimiz yayımlandığı an bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, https://bilgikesif.com/pet-hayvan/ kategorimizi ziyaret ederek diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Oğuzhan Karakülah

Veteriner Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Hepimizin beslemiş olduğu pet hayvanlarının gündelik yaşamlarında karşılaşmış oldukları bazı sorunlar hakkında fikir sahibi olunmasını sağlama amacındayım. Bu amacımı, yazılarım sayesinde gerçekleştireceğim. Umarım sizlere katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu