Pet - Hayvan

Köpekler Neden Titrer?

Köpeklerde titreme sorunu oldukça yaygın görülen bir durumdur. Köpeklerde titreme, bir hastalığın habercisi olabileceği gibi sıradan bir durumun da göstergesi olabilir. Eğer sizler de “Köpeğim Neden Titriyor?” Diye düşünüyorsanız lütfen okumaya devam ediniz.

Köpek titremesi

Köpeklerin Titreme Nedenleri Nelerdir?

Bulantı

Bulantı, köpeklerde titremeye sebebiyet veren etkenlerden birisidir. Titremeyle beraber aynı zamanda esneme, bir yerlere saklanma, aşırı salya salgılama, normalden çok daha fazla yutkunma hissi gibi belirtiler de görülmektedir. Bulantının kaynağı teşhis edilerek gerekli önlemlerle beraber köpeklerde titreme sorunu da engellenmektedir.

Soğuk Hava 

İnce tüylere sahip ve vücut yağ oranı az olan köpekler soğuk havalarda kolayca üşüyebilmektedir. Üşümenin en göze çarpan belirtisi ise titremektir. Özellikle ince tüylü ve zayıf köpekleri soğuk havalara fazla maruz bırakmayarak titreme sorunu çözülebilmektedir.

Yaşlılık

Köpeklerde yaş ilerledikçe vücutlarında fizyolojik değişimler gerçekleşmektedir. Bu değişimlerden birisi de arka bacaklarda hafif titremeler olarak kendini göstermekte ve bu titremeler hareket kabiliyetini kısıtlamanın yanı sıra yürüme işlevini de olumsuz etkilemektedir. Böyle durumlarda, köpeğin mutlaka uzman bir veteriner hekimin muayenesinden geçmesi gerekir.

Heyecan, Endişe Ve Stres

Köpeklerde titremenin bir nedeni de gün içerisindeki duygularında anlık değişmelerdir. Örneğin sahibine gün sonunda kavuşan köpeklerde heyecana bağlı titreme olabilmektedir. Ya da veteriner hekim muayene sıralarında korkuya dayalı titreme de görülmektedir. Bu gibi durumlarda köpeğinizi sakinleştirmekten başka bir çözüm yolu yoktur.

Epilepsi / Nöbetler

Epilepsisi olan köpekler belli sıklıklarda epilepsi nöbetleri geçirmektedirler. Titreme, bayılma, kaskatı kesilme, ağızda köpüklenme ve aşırı salya da belirtiler arasındadır. Epilepsi tedavisi ile nöbetler kontrol altına alınır ve uzman hekimin önerisi ile ilaç tedavisi uygulanır. Bu sayede epilepsiye dayalı titreme nöbetleri önlenmektedir.

Toksin Maddeler

Küçük dostlarımız bazen yememesi gereken maddeleri yiyebilmektedir. Yabancı bir cisim yedikten sonra oluşan göz bebeklerinde büyüme, halsizlik, kusma ve titreme belirtileri zehirlenmenin en basit tanılarıdır. Bu gibi bir durum sonucunda köpeğiniz titremeye başladı ise derhal veteriner hekiminize götürmelisiniz.

Distemper

Köpeklerde distemper, bir virüsün sebebiyet verdiği çok ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle aşıları tam olmayan köpeklerde, ergenlik dönemi ve yavrulukta bu rahatsızlıkla sıklıkla görülebilmektedir. Distemperin pek çok belirtisi vardır. Ancak bazı belirtileri sıklıkla gözlenir. Bu belirtiler arasında köpeklerde titreme, göz, burun akıntısı ve öksürük belirtileri gözlemlenmektedir.

Kas Zayıflığı Ve Yaralanma Belirtileri

İnsanlarda nasıl fazla egzersiz sonrası kaslarda istemsiz titremeler gerçekleşiyor ise aynı durum köpeklerde de görülmektedir. Titreme, sık görülen ağrı, yaralanma veya kaslarda zayıflık belirtilerinden bir tanesidir. Titreme eyleminin belirli bir alanda olup olmadığını kontrol edin ve nedeninin bir miktar egzersiz yaptıktan sonra mı ortaya çıktığını gözlemlemeye çalışın. Titreyen bölgeye dokunduğunuzda, masaj yaptığınızda veya köpeğinize yine egzersiz yaptırdığınızda kas titremesinin kötüleştiğini fark edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye etmekteyim.

köpek titreme

Köpeklerde Titreme Nasıl Önlenir?

Spesifik önleme yöntemi köpeğinizin titremesinin altında yatan nedene bağlı olacaktır. Köpeğinizi sıcak tutmak, rahatlatmak, sağlık bakımlarını güncel yapmak, iyi egzersiz yapmasını sağlamak ve toksin yiyeceklerden almasını önlemek yardımcı olabilir. Köpeğinizin titremesi, davranış değişiklikleri veya diğer belirtiler yemek yedikten hemen sonra gerçekleşiyorsa yardım almak önemlidir. Titremenin kaynağı GTS veya soğuk algınlığı bile olsa ciddi hastalıkların veya kaygının bir belirtisi de olabilir.

Bu tarz bilgilerin devamı için bizleri https://instagram.com/bilgikesif hesabından takip edebilir ve içeriklerimiz yayımlandığı an bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, https://bilgikesif.com/pet-hayvan/ kategorimizi ziyaret ederek diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Oğuzhan Karakülah

Veteriner Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Hepimizin beslemiş olduğu pet hayvanlarının gündelik yaşamlarında karşılaşmış oldukları bazı sorunlar hakkında fikir sahibi olunmasını sağlama amacındayım. Bu amacımı, yazılarım sayesinde gerçekleştireceğim. Umarım sizlere katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu