Pet - Hayvan

Köpeklerde Çapraz Bağ Hastalığı

Cranial cricuate ligament disease (CCLD) olarak da bilinen köpeklerde ön çapraz bağ hastalığı, her ırk ve boyuttaki köpeğin başına gelebilecek bir hastalıktır. Gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığı zaman köpeğinizde ciddi kalıcı sorunlara yol açmaktadır. Gelin bu hastalığın teşhis ve tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Cranial Çapraz Bağ Nedir?

Her bir diz ekleminde bağ dokudan yapılmış çapraz bağ olarak adlandırılan iki adet bant bulunur ve bu bantlar femur ve tibia olarak bilinen diz ekleminin altında bulunan iki adet kemiği bağlamaktadır. Bu  sayede diz oynar bir eklem haline dönüşür.

Femur, tibia
Femur ve tibia arasında çapraz yapan çapraz bağ Cranial Cruciate Ligament adı ile gösterilmiştir.

 

Bu bantlara “çapraz bağ” denmesinin nedeni ise diz eklemi içerisinde çapraz bir şekil almalarındandır. Bir ligament dıştan içe, diğeri ise içten dışa bağ yaparken ortada birbirlerini çaprazlarlar.

Köpeklerde Çapraz Bağ Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Diz eklemi oynar bir eklemdir. Fakat sadece tek bir yönde ileri ve geri hareket eder. Bu diz ekleminin çeşitli nedenlerden dolayı dönmesi çapraz bağ hastalıklarının oluşmasına neden olur. Bazı sebepleri sıralayacak olursak:

  • Ciddi fiziksel travmalar ve yaralanmalar,
  • Yavruluk dönemlerindeki yetersiz beslenme sonucu bağların zayıf kalması,
  • Bazı köpek ırklarında genetik bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu ırk köpeklerin beslenmelerine dikkat edilmelidir. ( Newfoundland, Labrador, Akita, Rottweiler, Mastiff, Staffordshire Terrier.)
  • Aşırı kilolu hayvanlarda bağlara fazla yük binmesi bazı sebeplerdendir.

Köpeklerde Çapraz Bağ Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Ayağa kalkmakta zorlanma,
  • Aktivite ve oyun oynama isteğinde azalma,
  • Topallama
  • Kas kitlesinde azalma (atrofi),
  • Kaval kemiği içerisinde şişlik,
  • Bazı durumlarda arka bacak eklemlerinde “tık” sesi duyulması çapraz bağ hastalığının en önemli belirtilerdir.

 

tibia femur
Femur ve Tibia konumu itibari ile Çapraz Bağ “Ligaments” adı ile gösterilmiştir.

Köpeklerde Çapraz Bağ Hastalığı Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Çapraz bağ hastalığında genellikle koşan bir köpeğin ani dönüş ile bağları zedelemesinden kaynaklanmaktadır. Pek çok hayvan bu durum karşısında ayağını tam bir şekilde yere basamaz hatta topallama gözlenmektedir. Muayene sırasında veteriner hekim “çekmece gözü” adı verilen bir hareketi dize uygular ve bu işlem sırasında dizde bir gevşeklik gözlemlenmesi, çapraz bağlarda kopukluk olduğunu gösterir. Muayene ile teşhisin yanı sıra röntgen ile de eklemin durumu gözlemlenmektedir.

Köpeklerde Çapraz Bağ Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

En başta unutulmamalıdır ki, çapraz bağlar bir kere zarar gördüğünde artık geri dönüşü yoktur. Çünkü yapıları bakımından kendilerini onaramazlar. Bu yüzden köpeğinizin beslenmesine özellikle yavruluk döneminde çok dikkat etmeliyiz.

10 kilonun altındaki köpekler hasarın durumuna göre ameliyatsız iyileşme olasılıkları çok yüksektir ve genellikle bu durumdaki köpeklere hareket sınırlandırılması ve bolca dinlenme önerilmektedir. Ortalama dört hafta ile altı hafta arasında iyileştikleri görülmektedir. Fakat bu sürede tamamen iyileşmelerine rağmen uzun bir süre aktivite saatlerine dikkat etmeliyiz. Zayıflamış bağların iyileşmesine rağmen tekrar kopması da olasılıklar içerisindedir.

10 kilonun üzerindeki köpeklerin ayaklarına fazla yük bindiği için maalesef ameliyatsız iyileşme oranları çok düşüktür. Ayrıca ameliyat yapılmayan köpeklerde eklem gevşekliğinden kaynaklanan bazı hastalıklar belirmektedir. Eklemlerin sürekli birbirine sürtünerek aşınması zaman içerisinde eklem dejenerasyonuna hatta eklemlerde osteoartrit (kireçlenme) görülmektedir.

Bu tarz bilgilerin devamı için bizleri https://instagram.com/bilgikesif hesabından takip edebilir ve içeriklerimiz yayımlandığı an bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, https://bilgikesif.com/pet-hayvan/ kategorimizi ziyaret ederek diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Oğuzhan Karakülah

Veteriner Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Hepimizin beslemiş olduğu pet hayvanlarının gündelik yaşamlarında karşılaşmış oldukları bazı sorunlar hakkında fikir sahibi olunmasını sağlama amacındayım. Bu amacımı, yazılarım sayesinde gerçekleştireceğim. Umarım sizlere katkı sağlayabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu