Psikoloji

Psikolojik Rahatsızlıklar

Bu yazının amacı; günümüzde oldukça artan psikolojik rahatsızlıkların tanımını yapmak, anormalliği nasıl değerlendirdiğimizi ve tanımladığımızı öğrenmek ve Psikolojik Rahatsızlıklar hakkında konuşmaktır. Belki bu konu benim ilgimi çektiği gibi sizlerin de ilgisini çekiyordur. Özellikle normal ve anormal kavramları benim için çok önemli ve üzerinde oldukça düşündüğüm kavramlardır. Dilerseniz artık yazımıza geçelim. İyi okumalar.

Psikolojik Rahatsızlıkların Tanımı

Bireyin duygu, düşünce ve davranışlarında meydana gelen anormal değişimlere psikolojik rahatsızlık denir. Bu değişimlerin hastalık olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği ise bazı farklı bakış açılarına bağlıdır.

Psikolojik rahatsızlıkların tanımını daha iyi anlayabilmek için öncelikle ”anormal” nedir ve nasıl değerlendirilir, bunu bilmeliyiz.

Anormal Nedir?

Anormalin sözlük anlamı genel olana, alışılmışa ve kurala aykırı olandır. Anormal değişimleri hastalık olarak değerlendirmek için hem bireysel hem de kültürel bakış açılarıyla durumu ele almalıyız. Ayrıca, olayların bireyi ne kadar etkilediği, ne derecede sıkıntıya yol açtığı da durumu patolojik olarak değerlendirirken göz ardı edilmemesi gereken iki şeydir. Bir örnekle açıklayacak olursak; yabancı ülkelerde birey, kendi motivasyonunun yeteri kadar yüksek olmadığını bir psikolojik rahatsızlık sayıp psikoterapiste başvurabilir. Türkiye’de ise psikoterapiste başvurmak için başımıza çok ciddi problemler gelmelidir.

Düşünme Etkinliği: Neden çoğunluğun benimsediği görüşler normal kabul ediliyor? Bir insana, çoğunluğun benimsediği yetkinliklere ve düşüncelere sahip olmadığı için anormal denebilir mi?Normal ve anormal kavramı

Psikolojik Rahatsızlıklar Nasıl Sınıflandırılır?

Biyolojik rahatsızlıklar üç durumdan kaynaklanır.

  1. Biyolojik (Genler, beyin hasarı, beynin kimyası)
  2. Sosyal (Beklentiler, yalnızlık, kötü aile koşulları)
  3. Psikolojik (Travma, stres, olumsuz deneyimler)

Psikolojik rahatsızlıkların oluşmasında sayısız farklı etken vardır. Bu etkenler doğuştan olabileceği gibi çevreden de öğrenilebilir. Genlerimiz, psikolojik rahatsızlıkların oluşumunda en etkili rolü alır. Eğer genlerimizde herhangi bir rahatsızlığa yatkınlık varsa mutlaka bir gün ortaya çıkacaktır.

psikolojik rahatsızlıklar

En Yaygın  Psikolojik Rahatsızlıklar

Bildiğimiz ve bilmediğimiz bir sürü psikolojik rahatsızlık vardır. 250’den fazla psikolojik rahatsızlık mevcuttur.

1) Madde Kullanım Bozuklukları:

Nikotin içeren ürünler, doğal veya kimyasal uyuşturucular, alkol gibi maddeler düzenli kullanım sonrasında insanlarda bağımlılık yapar. Birey, bağımlı olduğu maddenin eksikliği sonucunda sinirlilik, kararsızlık, titreme, baş ağrısı gibi anormal durumlar sergiler.  Madde kullanım bozuklukları günümüzde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Çevremizde bile sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeleri kullanan ve asla bırakamayan bir sürü insan vardır.

Madde kullanım bozuklukları, genellikle ergenlik yaşlarında ortaya çıkar. Arkadaş çevresi, televizyonda ve sosyal mecralarda insanların bu maddelere özendirilmesi yüzünden denemeyle başlayan bu süreç; bağımlılık seviyesine kolayca ulaşır.

Madde kullanım bozuklukları

2) Şizofreni: 

Şizofreni hastalığının nedenini ne yazık ki tam olarak bilemiyoruz. Günlük hayatta dalgınlıkla yapılan bazı davranışlara ”şizofren” gibi atıflarda bulunabiliyoruz. Oysa şizofreni oldukça ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Düşünce ve algı bozuklukları, bilişsel bozulmalar gibi bulgular seyreder. Bunun sonucunda bireylerde halüsinasyon, sanrı, konuşmada bozukluk, hayal dünyasını gerçekle karıştırma gibi semptomlar ortaya çıkar.psikolojik rahatsızlıklar şizofreni

3) Depresyon:

Sürekli depresif halde ve bir üzüntü içinde olma durumudur. Depresyon halinde olan bireylerin düşünce ve davranışlarında bazı anormallikler ortaya çıkar. Bu durum da duygusal ve fiziksel sorunları meydana getirir. Değersiz hissetme, suçluluk duygusu, ani öfke patlamaları, uyku problemleri( uykusuzluk ya da çok uyuma), yorgunluk, artan ya da azalan yeme isteği gibi daha yazamadığım bir sürü belirtileri mevcuttur. Bu durumlar, günlük hayatta herkesin başına gelen duygulardır. Depresyon teşhisi için mutlaka uzman kişilere başvurmalıyız.psikolojik rahatsızlıklar depresyon

4) Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB):

Kaygı ve endişe, hayatımız için olmazsa olmaz duygulardır. Makul derecede kaygı, bizim sorunlarla mücadele etmemiz için gereken bir duygudur. Fakat bu kaygı ve endişe durumunun sürekli, aşırı ve herhangi bir şeye bağlı olmadan gelişmesini Yaygın Anksiyete Bozukluğu olarak adlandırabiliriz. Stres, Yaygın Anksiyete Bozukluğuna yol açan en büyük etkenlerden biridir. İnsanların yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Yaşa bağlı olarak duyarlılığı da artar. Yaşlandıkça kaygı hassasiyeti gelişir. Uzman kişilerden destek alındığında tedavisi olan bir hastalıktır.Anksiyete Psikolojik Rahatsızlık

5) Bipolar (Manik-Depresif) Bozukluk:

Basitçe kişinin kendini çok iyi hissederken bir anda içine kapanık hale veya tam tersi şekilde içe kapanık ve depresifken bir anda çok neşeli hale dönmesine Bipolar Bozukluk denir. En belirgin özelliği ise duyguların çok uç noktalarda yaşanmasıdır. Bireyin mani döneminde hiperaktivite, aşırı mutluluk, özgüven, cinsel arzularda artış ve merkeziyetçilik gibi olgular vardır. Depresif döneminde ise uzun süre uyuma isteği, iştahsızlık, suçluluk, yorgunluk, keyifsizlik, cinsel arzularda düşüş ve intihara eğilim gibi olgular yer alır. Uzman kişi ve ilaç desteğiyle hastalar için daha stabil bir yaşam sürmek mümkündür.Bipolar Manik Depresif Bozukluk

Umarım yazım hoşunuza gitmiştir ve sizlere yardımcı olmuşumdur. Psikolojik Rahatsızlıklar konusunda genel bir bilgilendirme yapmak istedim. Yazı hakkındaki eleştiri ve fikirlerinizi yorum olarak belirtirseniz çok sevinirim.

Eğer yazımı sevdiyseniz diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz. Sayfamızda ilginizi çekecek başka yazılar olduğuna da eminim. Diğer yazılara da mutlaka göz atmanızı öneririm.

Eren Özdal

07.02.2000 İzmir doğumluyum. Işık Üniversitesi Psikoloji öğrencisiyim. Kitap okumayı, spor yapmayı ve kendimi geliştirmeyi severim. İlgi alanlarımı belirli kalıplara sığdıramıyorum. Bu yüzden, fikirlerimi paylaşabileceğim her alanda sizlerle olmayı planlıyorum.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu