Oyun ve E-Spor

RAGE 2 İncelemesi

  Rage 2, 2010 yılında çıkış yapan Rage adlı oyunun devam oyunudur. İlk oyun çıktığı dönem özellikle finali hakkında birçok eleştiri almıştı. Onun dışında genel hatlarıyla beğenilen bir oyun da olsa çok fazla akılda kaldığını söylemek ne yazık ki mümkün değil. Yine de benim sevdiğim bir kıyamet sonrası yapımdı. Bethesda, 14 Mayıs 2018 tarihinde Rage 2’yi duyurdu. Rage 2, ilk oyunda olduğu gibi id Software tarafından geliştirildi. Fakat bu sefer yanlarına Just Cause serisi ile bilinen Avalanche Studios da katıldı.

  Rage 2, 14 Mayıs 2019 tarihinde çıkış yaptı ve oyuncular tarafından çok da sevildiğini söylemek mümkün değil. Keza Metacritic üzerinde 5.9 kullanıcı notu var. Rage 2 benim için de üzücü bir yapım oldu. Çünkü çok şey beklediğim bir yapımdı. İlk oyundaki eksilerini artıya çevirip mükemmel bir yapım haline gelir diye hayal ediyordum. Ne yazık ki işler benim beklediğim gibi olmadı ve bazı artıları eksiye döndü.

Hikaye

  Hikâye RAGE 1 den 30 yıl sonrasında geçiyor. İlk oyundan tanıdığımız Authority aslında yok olmamış. Hatta ana karakterimiz Walker’in memleketini yok ediyor. Bu yeni yerleşim yerinin adı Vineland. Bu şehir eski oyundaki karakterler tarafından kurulmuş. Walker’I evlat edinen Prowley General Cross tarafından öldürülüyor. Öldürülmeden önce bir hologram bırakıyor. Hologramda Project Dagger’dan bahsediyor. Ardından karakterimiz bir nanosuit giyerek Ranger grubuna katılıyor. Prowley görev olarak Project Dagger’in diğer 3 üyesini bulmalarını istiyor. Bu üyeler; Loosum Hagar, Marshall, ve Dr. Kvasir. Prowleyin kızı Lily şehri yeniden inşa etme sözü verir. Ardından karakterimiz görev için şehirden ayrılır. Rage-2-Hikaye
 
  Buradan sonrasını spoiler olmaması için anlatmıyorum. Ama belirtmem lazım ki hikâye işleniş olarak tam anlamıyla sıfır. Ne yazık ki konu yukarıdaki paragraftan bir tık öteye gidemiyor.

 

Oynanış

  Rage 2 her ne kadar hikaye olarak koskoca bir 0 olsa da oynanış olarak oldukça güçlü bir oyun. Oyundaki vuruş hissiyatı fazla iyi. Ciddi anlamda vurduğunuzu hissettiriyor Rage 2. Aynı zamanda yetenekler de oldukça güzel kombolar yapmanıza olanak sağlıyor. Hikaye ile zaman kaybetmektense bu yönüne odaklanırsanız aslında oldukça keyif verici diyebilirim Rage 2 için. Bu yönü ile türleri her ne kadar alakasız da olsa DMC serisini hatırlattı bana. Tabii tür içi örnek verecek olursak da Borderlands serisi diyebilirim. Borderlands demişken, oyun nedense ucuz bir Borderlands kopyası gibi hissettirdi bana.

Rage-2-Oynanış

  Konuyu fazla dağıtmadan oynanışa geri dönecek olursak, bir diğer artısı da yapay zeka olmuş. Silah çeşitliliği yeterli bir seviyede ve ilerledikçe açtığınız yetenekler ile oynanış sürekli kendini yenilemeyi başarıyor. Bu oynanış seviyesini, açık dünya yapalım ve bir sürü aynı görev olsun kafası ile harcamış yapımcılar. Ben bunun en büyük sorumlusunun Avalanche Studios olduğunu düşünüyorum. Çünkü, yaptıkları neredeyse her oyunda aynı açık dünya sorunu oluyor. Bunun yerine ilk oyunda olduğu gibi çizgisel bir hikaye yaratsalardı daha güzel olabilirdi.

Rage-2-Oynanış-2

Grafikler ve Seslendirme

  Oyunun grafikleri dışarıdan bakıldığında çok iyi gözükse de yakına girdiğimiz zaman çok da başarılı değil. Özellikle şehirlerin hikaye ile hiçbir alakası yok gibi. İlk oyunda kıyamet sonrası bir dönemde yaşadığımı hissedebiliyorken Rage 2 de ne yazık ki bu hissiyatı alamadım. Işıklandırma olarak başarılı bir seviyede. Kısaca ortalama seviyede demek doğru olacaktır.

Rage-2-Grafik

  Seslendirme konusunda Rage 2 benim çok hoşuma gitti diyebilirim. Zaten, ilk oyunda da genel olarak seslendirme olarak başarılı bir yapımdı. Bu başarılarını daha da yukarı çıkarmış ve çok daha detaylı hareket ve silah seslendirmeleri yapmışlar.

Sonuç

  Kısaca ben Rage 2’yi çok fazla sevemedim. Yine de kötü bir oyun olduğunu söylemek zor. Zaten oldukça kısa sürüyor, sadece hikayeyi oynarsanız 6-8 saat civarında. Oynanış konusundaki başarısını da göz önüne alınca alıp oynamakta fayda var. Olur da indirim zamanı alamazsanız, almanızı önermiyorum. Çünkü parasının hakkını veren bir oyun değil. Türkiye fiyatı steamde anlık olarak 299 TL. Eğer ki oyunu Epic Games üzerinden almak isterseniz buradan alabilirsiniz. Steam üzerinden almayı tercih ederseniz ise buradan ulaşabilirsiniz. Diğer incelemelere ulaşmak için oyun kategorimize göz atabilirsiniz.

Onur Gökçe

Felsefe, bilim ve bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Boş zamanlarımda bilimsel makaleler okumayı ve bilgisayar oyunları oynamayı seviyorum. Sadece oynayan değil yapımcı tarafında da olmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Genel olarak oyun ve kitap incelemeleri, ek olarak felsefe ve bilim üzerine kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu