Bilim ve TeknolojiGündem

Türk Astronot Nasıl Olunur?

Herkese merhaba, ben Gökay. Bu yazımda, gündemin önemli konularından Türk Astronot konusunu inceleyeceğim. Türk Astronot olmak için hangi şartlar gerekli? Uzayda astronot olmak için hangi yetkinliklerin olması gerekiyor? Gibi sorularınızı cevaplayacağım. Keyifli okumalar dilerim.

Astronot Nedir?

Ülkemizdeki astronot tartışmasına ve astronot olmak için gerekli şartlara geçmeden önce kısaca astronotun tanımını yapalım derim.

Astronot

Astronot; İngilizcede “uzay insanına” verilmiş bir isimdir. Astron (Yıldız) kelimesinden ortaya çıkmıştır. Türkçede astronot kelimesi yerine uçurcu denmektedir. Pek bilinmez ve kullanılmaz. Fakat, son dönemdeki tartışmaları düşününce, zaten bir ismimiz var diyesim geliyor. Yıllar önce bu tartışılmış ve TDK tarafından “uçurcu” kelimesi dilimize kazandırılmıştır.

Astronotlar Ne İş Yapar?

Aslında bu çok önemli ve cevabı pek bilinmeyen bir sorudur. Filmlerde, astronotları ekip halinde görüyoruz. Genelde yaptıkları yolculuk ve bu yolculuktaki zorluklar ya da ilginçlikler anlatılıyor. Aksiyon dolu ve çeşitli zorluklar içeren, mümkünse de uzay boşluğunda astronotun nefesi bitmek üzereyken kurtarıldığı sahneler oluyor.

Maalesef bu tarz sahnelerin çokluğu, seyirciyi memnun etmek amacıyla da olsa, gerçek astronot görevine gölge düşürüyor. Nitekim, hiçbirimiz bir astronotun ne yaptığını tam olarak bilmiyoruz. Ben, bu konuda bazı araştırmalar yaptım ve astronotların ne yaptıklarını sizlere bahsedeceğim.

Astronotlar Uzayda Ne Yapar

Astronotlar, uzaya keşif amacıyla giderler. Yaptıkları bilimsel keşiflerden geleceğe dair bazı çıkarımlar yapılmasına katkı sağlarlar. Tabii, çeşitli haberler okumuşsunuzdur; astronotlar uzaya gitti ve taş getirdi gibi. Fakat, küçümsenen bir taş parçasını bile getirmek basit ve belki de “gerçekçi” bir iş değildir.

Genellikle astronotların yolculuğu ISS olarak kısaltılan Uluslararası Uzay İstasyonu‘na olur. Orada çeşitli bilimsel deneyler yaparlar. NASA’nın sitesinde okuduğuma göre; uzay istasyonuna giden astronotlar, her gün belirli bir çalışma temposuna giriyor, düzenli olarak egzersiz yapıyor ve uzay istasyonunun durumunun stabil kalmasını sağlıyorlar.

Astronot Egzersizi

Ben, hep merak etmişimdir; astronotlar neden bu kadar uzun süre eğitiliyor, diye. Aslında, onlar yalnızca pilot değiller. Yalnızca bilim insanı da değiller. Hem birçok alanda yeterli bilgiye sahip olmak zorundalar hem de fiziki ve zihinsel yeterliliğe sahip olmak zorundalar. Bence, yakın geleceğin en bilge insanları astronotlar olacak. Tabii bilimin gelişimi, düşündüğümüz gibi giderse…

Astronot olmak için ileri düzeyde fizik, kimya, biyoloji, matematik ve çeşitli mühendislik bilgisine sahip olmalısınız. Hem modern bilime ve teknolojiye hakim olmalı hem de bu konularda kendinizi ispatlamış olmalısınız. Nitekim astronotları incelediğimizde, doktora yapmış ve çeşitli konularda araştırmaları bulunan bilim insanları olduklarını görüyoruz.

Bu yazım hoşunuza gittiyse, sizleri ana sayfamıza davet ediyorum. Diğer içeriklerimize göz atmayı unutmayın!

Uzay İstasyonu Nedir?

Astronotlar, bahsettiğim üzere çoğunlukla uzay istasyonuna gidiyorlar. Peki nedir bu uzay istasyonu? Gelin cevaplayalım.

Uzay istasyonu, astronotların konakladıkları ve çalıştıkları merkezdir. Uzay istasyonları, yörüngede uzun süre kalacak şekilde tasarlanmışlardır. Az önce de bahsettiğim ISS, dünyadan çıplak gözle görülebilen ve yapay uydu görevini üstlenen bir istasyondur.

Uluslararası Uzay İstasyonu
ISS

Bu merkezlere, uzay mekikleri kullanılarak gidiliyor. Filmlerde, uzay mekiğinin istasyona bağlandığı ya da bağlanamadığı sahneleri görmüşsünüzdür. Bu araçlar yalnızca yolcu taşımıyor. Aynı zamanda gerekli onarımın yapılmasına katkı sağlayıp uydu taşıyıcılığı da yapıyorlar.

Okuduğunuz üzere, astronot olmak öyle kolay bir iş değil. Birçok konuda yetkinlik ve en önemlisi de psikolojik kontrol gerekiyor. Birazdan detaylara değineceğim ama şimdiden söylemek isterim ki; astronot olacağım diye havaya girmeyin. Sıradan bir insan, şu an 7/24 çalışmaya başlasa bile 2023’teki ilk Türk Astronot yeterliliğine sahip olamaz. Böyle bir beklentiniz veya hayaliniz varsa, bir sonraki projelere kadar kendinizi geliştirmenizi öneririm.

Türk Astronot Başvuru Şartları Neler?

Bildiğiniz üzere, 2023 yılında Milli Uzay Programı kapsamında Türk Astronot’un uzaya gönderileceği açıklandı. Açıkçası ben çok heyecanlandım ve bu programın nasıl olacağını merak ettim. Projenin detayları tam anlamıyla açıklanmasa da az çok bilgiye sahibiz.

Türk Astronot Şartları

Askeri lise-üniversite sınavlarını bilirsiniz. Hem zihinsel hem de fiziksel şartların titizlikle arandığı sınavlardır onlar. Astronot seçiminde, bu şartların da ötesinde bir titizlik olacağından şüpheniz olmasın. Tarihte ilk defa bir astronotumuz olacak, bu konuda çok hassas davranacaklarına eminim.

Milli Uzay Programı adayları için şartlardan kısaca bahsetmek isterim. Adayın,

 • tansiyon probleminin olmaması.
 • gözünde herhangi bir problemin olmaması.
 • alkol, sigara kullanmaması.
 • psikolojik olarak herhangi bir probleminin bulunmaması.
 • fiziksel olarak herhangi bir engelinin bulunmaması.
 • kalp, akciğer vb. organlarında bir hasar bulunmaması.
 • havacılık ve uzay alanında mümkünse tecrübeli olması.
 • matematik, fizik, teknoloji vb. alanlarda eğitim almış olması

gibi bir çok kritere sahip olması gerekmekte.

Yeni kurulan bir öğrenci oluşumuyuz. Bizleri Instagram hesabımızdan takip ederek destekleyebilirsiniz.

Türk Astronot Olmak İçin Herkes Başvurabilir Mi?

Bu kriterler göze alındığında, ülkede başvurabilecek insan sayısının birkaç düzineyi geçeceğini sanmıyorum. Tabii, başvuran ve her şeye rağmen astronot olabileceğini düşünen insanlar olacaktır. Fakat, mantıklı düşünmeliyiz.

Hem bilimsel deney yapabilecek yetkinliğe sahip hem de bu fiziksel, zihinsel şartları sağlayabilecek ülkemizde kaç insan var? Elbette küçümsemiyorum fakat başvuru yapacaksanız, ince eleyip sık dokumanızı öneririm. Amacım sizi vazgeçirmek değil. Fakat, kısa vadeli bu projede çalışmak için gerçekten çok şey gerekiyor.

Eğer hazır değilseniz, üzülmenizi istemem. Bu, ülkemiz adına atılmış çok büyük bir adımdır. Bu tarz gelişmelerin devamının da geleceğini öngörürsek, hayallerinizin peşinden koşabileceğinizi düşünüyorum. Bunun için şimdiden çalışmanızı ve araştırmanızı öneririm.

Umarım yazım hoşunuza gitmiştir ve temel de olsa bilgi sahibi olabilmişsinizdir. Türk Astronot projesi ve isim tartışmaları hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Kazım Gökay Çiftci

Kişisel gelişim, felsefe ve teknolojiyle ilgilenmekte. İnsanlara faydalı olmak istiyor ve bunun için çabalıyor. İnternet sitesinde ve Youtube kanalında aktif bir şekilde bu amacını gerçekleştiriyor. İş hayatına SEO uzmanı olarak devam etmekte ve firmaların büyümelerine katkı sağlamakta. https://arekabilisim.com adresinden hizmetlerime göz atabilirsiniz. Yetenekler ve Uzmanlıklar: Liderlik ve takım yönetimi Etkili iletişim ve pazarlama Blog yazarlığı Adobe Programları (After Effects, Photoshop CC, Premier Pro vb) SEO uyumlu makale yazarlığı HTML5, CSS, JavaScript kodlama Veri bilimi; Python, R ve MySQL Basketbol antrenörlüğü İletişim: iletisim@kazimgokay.com

6 Yorum

 1. Güncel konular hakkında verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için sonsuz teşekkürler. Severek takip ediyorum. Başarılarınız daim yolunuz açık olsun.

 2. Muhtemelen TSK personelinden birini uçurcu olarak seçip göndereceklerdir.

 3. Astronot anlamında birçok kelime var:
  Uzayadamı (1978) TDK Özleştirme Kılavuzu
  Gökmen TDK (2005) TÜBA Sözlüğü
  Uzaycı TDK Gökbilim Terimleri Sözlüğü, TDK Uygulayım Terimleri Sözlüğü
  Uçurcu (Pamukkale Üniversitesi sözlükleri)
  Fezagir (Pamukkale Üniversitesi sözlükleri) TUA Başkanı tarafından gündeme getirildikten sonra sosyal medyada da tartışılmış bir karşılık.

  Fakat bunlar insanlar tarafından kullanılmadıktan sonra sadece sözlüklerde kalıyor.

  1. Evet, haklısınız. Gökmen, Uzayadamı gibi kelimeler cinsiyetçilik endişesinden dolayı pek tercih edilmeyeceğe benziyor. Yeni bir isim bulunmazsa bunlardan birinin tercih edilmesi hem doğru hem de muhtemel bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu