GündemSpor

UEFA Konferans Ligi

Merhaba, Bilgi Keşif’te gündemi aydınlatmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sıradaki konumuz şu an pek gündemde olmayan ancak yakın zamanda hayatımızın bir parçası olacak UEFA Konferans Ligi. İlerleyen zamanda adını sıklıkla duyacağımız bu organizasyonu buyurun bütün detaylarıyla inceleyelim.

UEFA Konferans Ligi Nedir?

Konferans ligi, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından önümüzdeki yıldan itibaren düzenlenmesi planlanan turnuvadır.

Konferans Ligi Nedir

UEFA’nın düzenlediği diğer organizasyonlar olan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin ardından 3. turnuva niteliği taşıyacaktır. Kademe olarak da bu iki turnuvanın altında yer alacak.

Turnuvanın Ortaya Çıkış Amacı

UEFA halihazırda iki adet kulüp bazlı organizasyona sahipken, bu lig nereden çıktı? İşte cevabı…

Son yıllarda başını Real Madrid’in çektiği Avrupa’nın önden gelen kulüpleri, Şampiyonlar Ligi’nin sisteminden duydukları rahatsızlığı dile getirmeye başladılar. Bu rahatsızlığın nedeni, bu kulüplerin Avrupa’nın büyük ligleri dışındaki takımlarla yaptıkları mücadeleyi gereksiz bulmalarıydı.

Buna bir çözüm getirmek istediler ve bir turnuva tasarladılar. Kafalarındaki sistem basketboldaki Euroleague sistemine çok benziyordu. Avrupa’nın önde gelen 20 takımının katılması ve tamamen UEFA’dan bağımsız bir organizasyon olması planlandı. Bu sistem turnuva gelirlerinin de doğrudan kulüpler arasında paylaşılmasını sağlıyordu. UEFA ise tabii ki böyle bir durumun önüne geçmek zorundaydı.

Peki Konferans Ligi’ne bu bahsettiğimiz takımlar mı katılacak? Hayır. Peki bu olayın bizim konumuzla bağlantısı nedir? UEFA, Konferans Ligi’ni hayata geçirerek Avrupa’nın 6 büyük ligi dışındaki takımların yoğunlukta olacağı bir organizasyon oluşturmuş oldu. Böylece Şampiyonlar Ligi’nde 6 büyük ligden takımları daha yoğun halde göreceğiz.

UEFA Konferans Ligi

Hangi Ülkeden Kaç Takım Katılacak?

Turnuvaya ülke sıralamasında ilk 5 sırada yer alan liglerden birer takım katılacak. 6 ile 15’inci sıra arasında bulunan ligler ise turnuvaya ikişer takım gönderecek. 16 ile 51 arası ülkelerden üçer, 52 ile 54 arası ülkelerden ise yine ikişer takım UEFA Konferans Ligi‘nde mücadele edecek. UEFA sıralamasında ülkemiz bu sezon itibariyle 13. sırada yer aldığından ligimizden 2 takım ülkemizi turnuvada temsil edecek.

Diğer yandan bu sezona kadar ülkemizden 3 takım Avrupa Ligi’ne gitme hakkı kazanırken, önümüzdeki sezondan itibaren bu sayı tek takıma düşecek. Avrupa Ligi’ne katılacak takım, Türkiye Kupası’nın şampiyonu olacak. Süper Ligi 3. ve 4. sırada bitiren takımlarımız ise ülkemizi Konferans Ligi’nde temsil edecek.

İlginizi çekebilecek birçok içerik için buraya bekliyorum.

Turnuvanın Formatı Nasıl Olacak?Uefa Süper Ligi ve Konferans Ligi

Öncelikle turnuva, bildiğimiz UEFA organizasyonları gibi grup ve eleme usulü maçlardan oluşuyor. İlk olarak gruplara kalacak bütün takımları belirlemek için 3 eleme turu ve bir de play-off turu bulunuyor. Bu turları geçmeyi başaran takımlar ve ülkesinde bu turnuvaya doğrudan katılma hakkı kazanan takımlar 4’er takımlı 8 grup halinde mücadele edecekler.

Buraya kadar her şey bildiğimiz gibi. Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi formatıyla aynı diyebiliriz. Yine benzer şekilde her gruptan ilk 2 takım bir üst tura çıkıyor. Konferans Ligi’nin farklılığı ise grup aşamasından sonra ek bir eleme turu olması. Gruplarını lider olarak bitiren takımlar doğrudan son 16’da yer alıyor. Ancak 2. sırada tamamlayan takımlar, Avrupa Ligi’nde grubunu 3. sırada tamamlayan bir takımla bir tur daha oynamak zorunda.

Böylece turnuva, son 16 turuyla beraber çift maçlı eliminasyon sistemine dönüyor. Sonunda finale kalan takımlar,  UEFA’nın belirlediği ortak bir sahada tek maç usulü karşılaşıyor. Bu karşılaşmayı kazanan takım Konferans Ligi’nin o sezonki galibi oluyor.

Konferans Ligi Dev Kulüplerin Sorununu Çözdü Mü?

Aslında yakın zamanda yaşadığımız bir gelişme bu sorunun cevabını gözler önüne serdi. Avrupa’nın dev kulüpleri, yukarıda bahsettiğimiz organizasyon için somut bir adım attılar. Bu durum UEFA ve FIFA’yı bu kulüplere karşı bazı ciddi tehditleri dile getirmeye itti. Örneğin UEFA başkanı Ceferin, söz konusu organizasyona katılacak kulüplerin ve futbolcuların bir daha hiçbir UEFA turnuvasında mücadele edemeyeceğini açıkça dile getirdi. Öte yandan FIFA da devreye girdi ve UEFA’nın yanında durdu. FIFA başkanı, aynı şekilde bu futbolcuların bir daha Dünya Kupasında oynayamayacağını açıkladı.

Real Madrid başkanı Florentino Perez, oluşumun kararlılığını belirtmek için kendi dünya kupalarını da oluşturabileceklerini açıkladı. Ancak diğer kulüpler aynı kararlılıkta olmasa gerek. İngiliz kulüpleri başta olmak üzere takımların çoğu, ligden çekilme kararı aldı. Sebebi ise taraftarların organizasyona karşı olması, diğer yandan FIFA ve UEFA’nın çektiği ultimatomlardı.

Sonuç olarak dev kulüpler bu organizasyondan şimdilik vazgeçmişe benziyor. Ancak burada etkili olan şey tabii ki Konferans Ligi değil.

Sonuç

Gördüğümüz üzere UEFA’nın büyük kulüpleri elinden kaçırmamak adına attığı bu adım yeterli olmadı. Nitekim Avrupa devleri, Konferans Ligi ortaya çıktıktan sonra yeni turnuva için girişimlere başladılar. Bu da gösteriyor ki UEFA, bu kulüpleri bünyesinde tutmak istiyorsa çok daha büyük adımlar atmalı ve ekonomik olarak tatmin edici yöntemler sunmalı.

Onur Kılıç

1999 Düzce doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Metalürji ve Malzeme Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. İlgi alanlarım; felsefe, psikoloji, din ve spor olsa da çok farklı alanlarda da kendini geliştirmeye çalışan biriyim. Bilgilerimi, yazılarıma aktararak sizlere faydalı içerikler hazırlamayı hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu